1. HABERLER

  2. Milyonlarca kişiye 950 TL zam müjdesi! Artı 34 Bin TL toplu ödeme verilecek...
Milyonlarca kişiye  950 TL zam müjdesi! Artı 34 Bin TL toplu ödeme verilecek...

Milyonlarca kişiye 950 TL zam müjdesi! Artı 34 Bin TL toplu ödeme verilecek...

Maaş ve ikramiyeler için milyonlarca kamu personeli ve emeklinin beklediği haber geldi. Milyonlarca kamu personeliun merakla beklediği 3600 ek gösterge ilk kez toplu sözleşme mutabakat metnine girdi.

A+A-

Milyonlara zam müjdesi! Ve belli oldu. 950 TL'ye vatan artış olacak. Hem maaşlar hem de ikramiyelerde önemli değişiklik sağlanacak

Milyonların beklediği düzenlemeler hayata geçiyor. Ek gösterge düzenlemesi ile öğretmen, polis, hemşirenin ikramiyeleri artacak. Yüksek emekli aylığının da önü açılacak.

İLK DEFA MUTABAKAT METNİNE GİRDİ

Maaş ve ikramiyeler için milyonlarca kamu personeli ve emeklinin beklediği  haber geldi. Milyonlarca kamu personeliun merakla beklediği 3600 ek gösterge ilk kez toplu sözleşme mutabakat metnine girdi. Toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında ek gösterge konusu ilk kez yazılı vaade dönüştü. Meslek grupları ilk sırada olmak üzere diğer detaylar Meclis aşamasında netleştirilecek.

Ek göstergenin 2200'den 3600'e çıkmasıyla beraber otuz senelik hizmeti bulunan bir öğretmen, polis, hemşirenin ikramiyeleri en az 34 bin lira artacak, yapılacak düzenlemeden emeklilerin dul ve yetimleri de faydalanacak.

ÖĞRETMEN VE POLİSİN GELİRİ 950 TL ARTACAK

Bugün yaklaşık 4300 lira aylık alan bir öğretmen, polis memurunun geliri 950 lira artacak ve 5250 lira olacak. Ek gösterge cetvelinin yenilenmesiyle zor şartlarda çalışan personelin de daha yüksek ücret almasının önü açılabilecek.

MÜZAKERE SONUCU BUGÜN AÇIKLANACAK

Memur ve kamu personeli emeklilerine zam pazarlığında sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında bugün kamu görevlilerinin geneline ilişkin toplu sözleşme müzakere sonucu açıklanacak. Bakanlıkta 2 Ağustos'ta başlayan görüşmelerin müzakere süreci yasal takvim gereği dün sona erdi. Yaklaşık 6.4 000 000 kamu personeli ve kamu personeli emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet yeni zam teklifini sunacak.

İŞTE TEKLİF VE BEKLENTİLER

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen'in taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, iki senede yüzde 6 refah payı artışı talep etti. Buna karşılık, hükümet, 2022'nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifinde bulundu. Müzakereler Bakan Bilgin başkanlığında dün de sürdü. Hükümet yeni teklifini sendikalarla paylaşırken müzakere sonucu bugün duyurulacak.

SÖZLEŞMELİ STATÜYE GEÇENE MÜJDE

Edinilen son dakika bilgisine göre geçici personel (4C) kapsamında olup sözleşmeli statüye (4B) geçen personelin ek ödeme mağduriyeti sona eriyor. Mevcut ek ödeme oranları ile sözleşme ücretleri unvanları bir kez daha düzenlenecek. Bu kapsamda olanlara tek ödemede 15 puanlık artış konusunda da uzlaşma sağlandı. Sözleşmeli personel ek ödemeler, iyileştirmeler yapılacak.

EMEKLİLİK DİLEKÇELERİNİ BEKLETİYORLAR

Masadaki en kritik başlık olan 3600 ek gösterge anlaşma yapıldı. Müjdesini Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın vermiş olduğu ek gösterge düzenlemesi ilk kez yazılı bir vaade dönüştü. Edinilen bilgiye göre metinde belirlenen takvime kadar çalışmaların tamamlanmış olarak Meclis'e gönderilmesi yer almakta. Ek gösterge düşük kaldığından öğretmen, polisler hem emekli olamıyor hem de yüksek emekli maaşı alamıyor. Binlerce kamu personeli ek gösterge düzenlemesi konusundaki beklenti sebebiyle 65 yaş haddini doldurmayan kamu personelilar emeklilik dilekçesini bekletiyor.

STATÜ MÜ EĞİTİM Mİ BELİRLEYİCİ OLACAK?

Ek göstergede statü mü eğitimin mi dikkate alınacağı, hangi meslek gruplarını kapsayacağı Meclis'e sunulacak yasal düzenlemede netleştirilecek. Daha önceki çalışmalarda öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri dahil olmak üzere 4 grup gündeme gelmişti. Statüye göre belirlenirse eğitim durumu dikkate alınmadan lise mezunu polis, hemşire, din görevlileri 3600 ek göstergeden faydalanacak. Eğitime bakılırsa ek göstergeden yalnızca 4 senelik üniversite, yüksek lisans mezunları yararlanabilecek.

LİYAKATLA YÜKSELMEYİ SAĞLAYACAK

Ek gösterge düzenlemesi hemde kumada liyakate göre göre yükselmeyi de sağlayacak. Bazı kurumlarda müdür, şube müdürü unvanlı kadrolardaki personel ek göstergenin düşük olması sebebiyle alt kadrodakilerden düşük gelir elde ediyor. Müdür ve şube müdürü kadrosunda birinci derece kadro, aylık derecesi ile görev yapan yükseköğrenim mezunu devlet kamu personeliları en çok 2200 ek göstergeden yararlanabiliyor.

HEM GELİR HEM İKRAMİYE ARTACAK

Yasal düzenlemenin ardından kamu personeliların hem aylığı hem de aldıkları ikramiye artacak. Otuz senelik hizmeti bulunan öğretmen, polis, hemşirenin aylık geliri yaklaşık 950 lira artacak. Ayrıca emekli ikramiyeleri de yaklaşık 34 bin lira daha fazla olacak. Sendikalar, ek göstergelerin eşit oranda yükseltilmesini sınıf, kadro unvan ayırımı yapılmadan (daha üst ek göstergeden yararlananlar hariç dahil olmak üzere) 3600'e yükseltilmesini istiyor.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge kamu personeliun maaşını yükselten bir parametre. Emeklilik maaşı ve ikramiyesi bu hesaba göre yapılıyor. Ek gösterge arttıkça maaş da artıyor. Göstergesi 3600 olan bir kamu personeli, 2500 olana göre daha fazla emekli ikramiyesi ve emekli maaşı alıyor.

Bu sebeple de kamu personelilar, emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli göreve atanmak istiyor. Dört sene önce yapılan düzenlemeyle polis, profesyonel jandarma ve erbaşların ek göstergeleri 3000'e çıkartılmıştı. Polis ve öğretmenlerin ek göstergeleri; 1. Derece için 3000, 2. Derece için 2200, 3. Derece için 1600, 4. Derece için 1100, 5. Derece için 900, 6. Derece için 800, 7. Derece için 500 ve 8. Derece için 450 oldu. (Sabah)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.