1. HABERLER

  2. Milyonlarca emekliye Beklediği müjdeli haber sonunda geldi!  SSK Bağ-Kur emeklileri dikkat! En düşük emekli maaşı belirlendi! 
Milyonlarca emekliye Beklediği müjdeli haber sonunda geldi!  SSK Bağ-Kur emeklileri dikkat! En düşük emekli maaşı belirlendi! 

Milyonlarca emekliye Beklediği müjdeli haber sonunda geldi!  SSK Bağ-Kur emeklileri dikkat! En düşük emekli maaşı belirlendi! 

2022 yılında enflasyonun üstünde artış bekleyen emekliler için seyyanen zam formülü gündeme gelirken tüm emekliler nefeslerini tuttu. 

A+A-

Bu yıl enflasyonun üstünde artış bekleyen emekliler için seyyanen zam formülü gündeme gelirken nefesler tutuldu. Özellikle düşük maaş alan emekliler tarafından emekli maaşı zammı anlık olarak araştırılırken en düşük emekli maaşı araştırmaları da hız kazandı.

Bu doğrultuda en düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine yaklaştırma gibi bir alternatif durum söz konusu.

EMEKLİLER İÇİN UMUT OLDU

Konu ile alakalı olarak asgari ücrete yapılan yüzde 50.4 oranındaki rekor artıştan sonra milyonlarca emekli de yeni senede alacakları maaşları beklemeye başladı. Memur sendikalarının yapmış oldukları temaslar sonrasında kamu personelilar ve kamu personeli emeklileri için ek bir sözleşme ile ilave artış yapılacağı belirtilirken SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de umut oldu. 

Konu hakkında yapılan açıklamalar ise kamu personeli emeklileri ile beraber SSK ve Bağ Kur emeklilerine de ilave zam yapılması gündeme geldi. Ankara’da bu konuyla ilgili bazı çalışmalar yapılıyor ve birkaç formül ön plana çıkıyor. Bu formüller kapsamında seyyanen zam görüşü de yoğun olarak ön plana çıkıyor. Bu durum hakkında Faruk Erdem önemli ayrıntıları kendi köşesinde paylaştı. Faruk Erdem’in aktardıkları ise şöyle oldu: 

3 OCAK’TA AÇIKLANACAK

2021 senesinin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı olacak. 6 aylık enflasyonun yüzde 3’ü aşan kısmı da kamu personeliların ve kamu personeli emeklilerinin enflasyon farkını gösterecek. 6 aylık enflasyon oranı 3 Ocak tarihinde açıklanacak. 

YÜZDE 15 ZAM BEKLENİYOR 

5 aylık enflasyonun yüzde 10.48 çıkması sonrası gözler Aralık ayında açıklanacak enflasyona çevrildi. Aralık enflasyonunun bu orana eklenmesiyle beraber 6 aylık oran ortaya çıkacak. Yapılan tahminlere göre bu oranın yüzde 14-15 arasında olması bekleniyor.

İLAVE ARTIŞLAR

 Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon zammı yüzde 14-15 dolayında olurken kamu personeli emeklileri için yüzde 5 toplu protokol zammı ve buna ilaveten yüzde 11-12 dolayında enflasyon farkı ödenecek. Bu durumda kamu personeli emeklilerinin zam oranı ise yüzde 16-17 dolayında olacak. İşte bu noktada devreye ilave artışlar girecek. 

SEYYANEN ZAM GÜNDEMDE

Memur emeklileri için Temmuz ayında yapılacak yüzde 7 oranındaki artışın öne çekilmesi, seyyanen zam yapılması gibi formüller öne çıkıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise enflasyon oranının yüzde 40’a tamamlanması veya düşük maaşlılardan başlayarak seyyanen artış yapılması gündemde.  

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 3 BİN TL

Seyannen zam durumunda özellikle düşük maaşların yükseltilmesi ve taban maaşın yukarı çekilmesi söz konusu olacak. Burda ölçü yeni asgari ücret olabilir. Yeni asgari ücretin net rakamının 4.253 lira olmasıyla en düşük emekli maaşı ile arasındaki farkın açılması söz konusu olacak. Bu durumda ikisi arasındaki makasın kapatılması için bir artış söz konusu olabilir. Burada ön plana çıkan rakamlar 3000 ve 3500 olarak değerlendirilebilir. 

TABAN MAAŞA KADAR SEYYANEN ZAM

Bu durumda bu gün en düşük emekli maaşı ile asgari ücret arasındaki oransal fark da korunmuş olacak. Bu seyyanen artışların 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon sonrası ortaya çıkacak 6 aylık zamdan sonra yapılması da söz konusu olabilir. Böylece önce enflasyon zammı uygulanır sonrada belirlenen taban maaşa ulaşıncaya kadar seyyanen artış yapılabilir. 

Emeklilerden taban maaşın üzerinde alanlara da aşamalı olarak artış yapılabilir. Bu durumda düşük maaşlıların hem oransal hem de seyyanen artışları daha fazla olurken maaşlar yükseldikçe oran düşebilir. Bütün bu gelişmeler için 3 Ocak tarihini beklemek gerekmektedir. Bu tarihe kadar çalışmalar devam edecek ve bu tarih boyunca ortaya çıkacak rakama göre ek zam açıklanmış olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.