1. HABERLER

  2. Milyonlara Müjde geldi çalışan çalışmayan ev hanımı esnaf, işsiz, yaşlı herkese 600 TL ödeme verilecek! PTT’den anında alabilişrsiniz! Bu para herkese ödeniyor...
Milyonlara Müjde geldi çalışan çalışmayan ev hanımı esnaf, işsiz, yaşlı herkese 600 TL ödeme verilecek! PTT’den anında alabilişrsiniz! Bu para herkese ödeniyor...

Milyonlara Müjde geldi çalışan çalışmayan ev hanımı esnaf, işsiz, yaşlı herkese 600 TL ödeme verilecek! PTT’den anında alabilişrsiniz! Bu para herkese ödeniyor...

İhtiyaç sahibi yurttaşlara her ay binlerce lira ödeme yapılıyor. Sosyal devlet gereği kapsamında çalışsın çalışmasın pek çok vatandaş da bu imkanlardan faydalanabiliyor. 300 liradan başlayıp 600 tl'ye kadar çıkan ödemelerden yararlanmak ise çok basit.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler PTT üzerinden hesaplara yatırılıyor. Ancak bu yardımların tek seferlik yapıldığı unutulmamalıdır. İşte; 300-400-600 lira ödeme yolları!

İhtiyaç sahibi yurttaşlara her ay binlerce lira ödeme yapılıyor. Sosyal devlet gereği kapsamında çalışsın çalışmasın pek çok vatandaş da bu imkanlardan faydalanabiliyor. 300 liradan başlayıp 600 tl'ye kadar çıkan ödemelerden yararlanmak ise çok basit.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler PTT üzerinden hesaplara yatırılıyor. Ancak bu yardımların tek seferlik yapıldığı unutulmamalıdır. İşte; 300-400-600 lira ödeme yolları!

Çalışan çalışmayan herkese toplamda binlerce lira ödeme. İhtiyaç sahibi yurttaşlar bu ödemeleri kolaylıkla alabiliyor. Doğum yardımı ihtiyaç sahibi ailelere ödeniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal destek ödemeleri sürüyor ve müracaatlar halen alınıyor. Başvuru yapan yurttaşlara ödemelerin PTT üzerinden yapılacağı belirtildi. Yapılacak ödemelerden 300 TL'den başlayacak ve çocuk sayısına göre artış gösterebilecek.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin" tam olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta ya da kargo yolu ile yapılır.

600 TL'YE KADAR YARDIM KİMLERE YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bireysel bazda ve tek seferde birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılıyor.

Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmaz.

Doğum Yardımı, Türk yurttaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin ya da babanın ya dahut her ikisinin de Türk vatandaşı veya Mavi kart sahibi olması gerekiyor.

Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez.

Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, başka bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yolu ile istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalışmakta olduğu kuruma başvurur.

Yurtdışında yaşayanların müracaatları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır. Yurtdışında yaşayanların Türkiye'de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezine müracat etmeleri mümkündür.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN VE NEREDEN YAPILIR?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

HAMİLEYİM, DOĞUM YARDIMI İÇİN BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM?

Hayır, Doğum Yardımı başvurusu canlı doğumlar için yapılabilir. Dolayısıyla canlı doğum gerçekleştirmeniz ve ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğunuzun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işleminin yapılmasının ardından başvurabilirsiniz.

DOĞUM YARDIMI HER AY MI YAPILACAKTIR?

Hayır. Doğum Yardımı tek seferlik bir yardımdır. 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan/doğacak her bir çocuk için bir kereye mahsus ödeme yapılacaktır.

Doğumdan sonra çocuk sağ, fakat anne vefat etti. Doğum Yardımından baba faydalanabilir mi?

Doğum Yardımı başvurusu, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması durumunda anne üzerinden yapılır.

DOĞUM YARDIMI SADECE ANNEYE Mİ ÖDENİYOR?

Doğum Yardımı başvurusu, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması durumunda anne üzerinden yapılır.

Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması ya da annenin vefat etmiş olması durumunda söz konusu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır..

Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması ya da annenin vefat etmiş olması durumunda söz konusu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.