1. HABERLER

  2. Hükümetten yılın son aylarında gelen son dakika müjdesine göre 1797 TL yardım parası dağıtılacak! Çalışan çalışmayan fark etmiyor başvurular başladı acele edin...
Hükümetten yılın son aylarında gelen son dakika müjdesine göre 1797 TL yardım parası dağıtılacak! Çalışan çalışmayan fark etmiyor başvurular başladı acele edin...

Hükümetten yılın son aylarında gelen son dakika müjdesine göre 1797 TL yardım parası dağıtılacak! Çalışan çalışmayan fark etmiyor başvurular başladı acele edin...

Sosyal devlet kapsamında her ay binlerce lira ödeme vatandaşların hesaplarına yatıyor. Devlet tarafından yapılan ödemelerle vatandaşlar zor durumda kalmıyor.

A+A-

Her ay hesaplara yatan ödemelere büyük ilgi gösteriliyor. Evlerinde bakıma ihtiyaç duyan veya engelli yakınlarına, başvuru yapıldığı takdirde her ay toplam 1.797 TL ödeme yapılıyor. Bu parayı almak için başvuru yapmak ve başvurunun onaylanması yeterli oluyor. Evde bakım maaşı ödemeleri 6 ayda bir zamlanıyor. İşte bu ödemeyi alma yolları!

Milyonlarca vatandaşa her yıl yardım ve destek yağmaya devam ediyor. Sosyal devlet ödemeleriyle vatandaşlar rahat bir nefes alıyor ve cepler boş kalmıyor. Birçok kalemde her ay düzenli yatırılan destek ödemesi bulunuyor. Bu destek ödemelerini almak isteyenlerin, ilgili kuruma başvuru yapması gerekiyor. Başvurunun ardından maaşlar düzenli olarak genellikle PTT üzerinden yatırılıyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise evde bakım maaşı oluyor. Evlerinde bakıma ihtiyaç duyan veya engelli yakınlarına her ay 1.797 TL maaş bağlanıyor. İşte bu maaşı alma şartları!

Evde bakıma muhtaç engelli ya da yaşlıya bakan kişilerin maddi külfetlerini azaltmak amacıyla devlet aylık olarak tam 1797 TL ödeme yapıyor. Üstelik bu ödemeler, memur maaşlarında olduğu gibi 6 ayda bir zamlanıyor.

ŞARTLAR NELERDİR?

Evde bakım parası alabilmek için öncelikle bakıma muhtaç kişinin en az yüzde 50 ve üzerinde bir engelli olduğuna dair sağlık raporu gerekmektedir.

İkinci şart olarak raporda 'ağır engelli' ibaresi mutlaka yer almalıdır. Yüzde 50'den daha düşük bir engellilik oranı tespit edilmiş ise evde bakım parası verilmemektedir.

Sağlık kurulu, hasta ve muhtaçlık durumunda da kişinin yeme, içme, tuvalet ve banyo gibi zorunlu ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getiremediğine bakmaktadır.

Rapor almadan önce ikamet edilen yerdeki 'Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü'ne veya varsa ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmalı. Başvuru 30 gün içinde sonuçlandırılır.

Tüm bu süreçten sonra ödeme almaya hak kazananlara her ay 1.797 lira yatırılıyor. Evde bakım yardımı her ayın 15'i ile 31'i arası hesaplara geçiyor. Maaş için günde en az 8 saat bakımın yapılması gerekiyor.

KİMLER EVDE BAKIM PARASI ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na göre, ödemeyi alabilecek akrabalar şöyle:

  • Akraba yoksa yasal vasisi.
  • Amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri.
  • Halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri.
  • Dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri. Teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşleri.
  • Üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri.
  • Anne ve babası ile bunların anne ve babası. Torunları ile torunlarının eşleri. Kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri. Kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri.
  • Eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları.

6 AYDA BİR ZAMLANIYOR

Aylığın ödenebilmesi için raporun dışında gelir durumu da önemli. Maaş için hanedeki kişi başına gelirin bu yıl 1.704 lirayı aşmaması şart. Hane içinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli ve yaşlı varsa, ikinci engelli iki kişi sayılıyor.

Yani hanede 4 kişi varsa toplam gelir 5'e bölünerek kişi başına gelir bulunuyor. Bayram ikramiyeleri gelirde hesaba dahil edilmiyor.

Bakım maaşı, 6 ayda bir memur maaş katsayısının artmasına bağlı olarak yükseliyor.

EKİM AYI EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Ekim ayında evde bakım maaşlarının ay ortasında yatırılması bekleniyor. Tahminlere göre ayın 15'inde maaşlar hesaplarda olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.