1. HABERLER

  2. Hükümet Müjdeyi verdi! PTT'den Çalışan Çalışmayan, Esnaf Ev Kadını, Emekli ve İşsizlere 828, 992, 1.798 TL Para Yardımı Yapılacak!
Hükümet Müjdeyi verdi! PTT'den Çalışan Çalışmayan, Esnaf Ev Kadını, Emekli ve İşsizlere 828, 992, 1.798 TL Para Yardımı Yapılacak!

Hükümet Müjdeyi verdi! PTT'den Çalışan Çalışmayan, Esnaf Ev Kadını, Emekli ve İşsizlere 828, 992, 1.798 TL Para Yardımı Yapılacak!

PTT'den hemen alın! Çalışan çalışmayan, ev kadını, esnaf, emekli ve işsizlere 828 TL para yardımı verilecek! Devlet doğrultusundan bağlanan aylık kimlere verilir? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (SYD) müracaatta bulunmalısınız. Başvuru formunu

A+A-

PTT'den hemen alın! Çalışan çalışmayan, ev kadını, esnaf, emekli ve işsizlere 828 TL para yardımı verilecek! Devlet doğrultusundan bağlanan aylık kimlere verilir?

Genellikle de yaşlılık aylığı alabilmek isteyen kişilerin merak ettiği bu sorular akıllarda soru işareti bırakıyor. Binlerce bireyin web üzerinden çeşitli bilgi aradığı 65 yaş aylığı ile alakalı hazırladığımız haber vasıtasıyla aklınızı karıştıran bütün soruları cevaplandırabileceksiniz. İşte çeşitli bilgi… Yaşlılık maaşından yararlanabilmek için ikamet adresinizin bağlı bulunduğu kaymakamlığın 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (SYD) müracaatta bulunmalısınız. Başvuru formunu ise Aile Bakanlığı'nın fotoğrafı internet sitesinden temin edebilirsiniz

EVDE BAKIM MAAŞI, YAŞLILIK AYLIĞI, ENGELLİ MAAŞI NE KADAR?YAŞLILIK AYLIĞI:

65 yaş aylığı 763,67 liradan 828 tl'ye çıktı.

ENGELLİ MAAŞI:

Yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 662, % 70 ve üzeri engeli olanların aylığı da 992 tl'ye yükseldi.

EVDE BAKIM MAAŞI:

Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara ödenen bin 657 lira tutarındaki aylık, 1.798 tl'ye ulaştı65 Yaş Aylığının Şartları Nelerdir?65 yaş aylığından faydalanmak için ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından şartlar belirlenmiştir. Belirlenen koşullara uygun olmayan kişilerin maddi güçlük yaşamasına rağmen 65 yaş aylığından yararlanması mümkün olmaz. Ancak bu yurttaşlar için; devletin yaşlılar için yürürlüğe koyduğu başka sosyal yardımlara başvurmanın önü açık bırakılmıştır.

Sosyal güvencesinin olmaması (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı)
65 yaşını doldurmuş olmakAylık gelir gelirinin tespit edilmesinin ardından muhtaçlık sınırının altında bir tablo çizilmesiSosyal Güvenlik Kurumu'na iş prim gününe dair ödeme yapılmamasıNafaka alan kişilerin bu aylıktan yararlanması için minimum ücretin üçte birinden az gelire sahip olması gerekir.65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (kaymakamlık) müracaat yapan 65 yaşını doldurmuş yaşlı yurttaşlara evvela muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor. Muhtaçlık değerlendirmesi; yaşlının kendisi ve eşinin gelir, servet ve harcamaları ile beraber nafaka yükümlülüğü göz önüne alınarak gerçekleşirken kişi başına gelir 701 liranın altındaysa aylık bağlanıyor.

Eş ve başvuran kişinin geliri toplamı 1.402 lirayı aşıyorsa aylık bağlanmıyor. 65 Aylığı Nereden Alınır? 65 yaş aylığına hak kazanan kişilere dair ilk maaş ödemesi kişinin ikamet adresinin bağlı bulunduğu ilçedeki Ziraat Bankası şubesinden çekebilirler. Sonraki maaş ödemeleri ise PTT şubelerinden alınabilir.

2021 ÖZÜRLÜ AYLIĞI KİMLERE VERİLİR?

Özürlü aylığı yaş ve engel durumuna göre kişilere verilir. İşte 2021 özürlü aylığı kimlere verilir listesi:%40-69 Özürlü aylığı:18 yaşından büyük ve 65 yaşın altında olan,%40-%69 arası özürlü olan,Sosyal güvencesinin olmaması (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı) 65 yaşını doldurmuş olmak Aylık gelir gelirinin tespit edilmesinin ardından muhtaçlık sınırının altında bir tablo çizilmesi Sosyal Güvenlik Kurumu'na iş prim gününe dair ödeme yapılmaması Nafaka alan kişilerin bu aylıktan yararlanması için minimum ücretin üçte birinden az gelire sahip olması gerekir. 65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (kaymakamlık) müracaat yapan 65 yaşını doldurmuş yaşlı yurttaşlara evvela muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor. Muhtaçlık değerlendirmesi; yaşlının kendisi ve eşinin gelir, servet ve harcamaları ile beraber nafaka yükümlülüğü göz önüne alınarak gerçekleşirken kişi başına gelir 701 liranın altındaysa aylık bağlanıyor.

Eş ve başvuran kişinin geliri toplamı 1.402 lirayı aşıyorsa aylık bağlanmıyor. 65 Aylığı Nereden Alınır? 65 yaş aylığına hak kazanan kişilere dair ilk maaş ödemesi kişinin ikamet adresinin bağlı bulunduğu ilçedeki Ziraat Bankası şubesinden çekebilirler. Sonraki maaş ödemeleri ise PTT şubelerinden alınabilir.

2021 ÖZÜRLÜ AYLIĞI KİMLERE VERİLİR?

Özürlü aylığı yaş ve engel durumuna göre kişilere verilir. İşte 2021 özürlü aylığı kimlere verilir listesi:%40-69 Özürlü aylığı:18 yaşından büyük ve 65 yaşın altında olan,%40-%69 arası özürlü olan,%70 ve Üzeri Özürlü Aylığı;18 yaşından büyük olan,%70 ve üzeri özürlü olan,

Aylıktan faydalanmayacak kişiler arasında sayılmayanHane içinde kişi başına düşen geliri, 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının kamu personeli aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutardan (2013 İkinci altı ayı 243,43 TL) az geliri olan kişilere bağlanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.