1. HABERLER

  2. Hükümet Milyonlara müjdeyi verdi! Çalışan çalışmayan ev Hanımı herkese 711 TL fatura Kira Yardımı parası yakacak gıda verilecek İşte ayrıntılar...
Hükümet Milyonlara müjdeyi verdi! Çalışan çalışmayan ev Hanımı herkese 711 TL fatura Kira Yardımı parası yakacak gıda verilecek İşte ayrıntılar...

Hükümet Milyonlara müjdeyi verdi! Çalışan çalışmayan ev Hanımı herkese 711 TL fatura Kira Yardımı parası yakacak gıda verilecek İşte ayrıntılar...

Devlet, yaşanılan pandemi sürecinde yurttaşlarını desteklemeye devam ediyor. Valilikler yurttaşların ihtiyaçları için bir miktar destek sağlıyor. Başvuru yapılır ve gerekli şartlar yerine getirilirse, bu yardımlar, içinde bulundukları zor durumlarda

A+A-

Yurttaşların ihtiyaçları için bir miktar destek sağlıyor. Başvuru yapılır ve gerekli şartlar yerine getirilirse, bu yardımlar, içinde bulundukları zor durumlarda rahat nefes almak için yurttaşlar adına ödenir.

Peki, valilik yararları nelerdir? Valilik yardımı için nereye müracaatlur? Kaymakam yardımı için kimler başvurabilir? Valilikten yardım almak isteyen yurttaşların sağlaması gerekli olan şartlar ve diğer tüm prosedürler haberimizde.

Kira Yardımı İçin Nasıl Başvurulur?

Gerekli koşulları taşıyan kişiler, yerinde yapılan araştırmalar neticesinde kira yardımı alabilirler. Valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına müracaatlar yapılır. ,

Nereden Kira Yarımı Alabilirim?,

Kira yardımı güçlük çeken ailelerin kira parasını karşılayabilmek için pek çok kurum ve kuruluş tarafından temin edilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü,
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (Metropol şehirlerde kiracılara 960 TL'ye kadar kira hibeleri verilmektedir.)
Sivil toplum kuruluşları,
Özel vakıflar ve dernekler.
Gelir Güvencesi Bulunmayan Ailelerin Beklediği Haber

Çocukları anaokulunda, ilkokulda, lisede ya da kolejde okuyan muhtaç ailelere devletten destek gecikmedi. Bu dönemde, pek çok sorunla karşı karşıya kaldığımızda, devlet sosyal devletin gereği çok yardımcı olur. İşsizler, statüsüz kiracılar ve bu gibi diğer pek çok kategorize grup için dayanışmanın ardından, eğitim alanına da destek başlatıldı. Devlet, maddi problemlerin çocukları etkilememesi ve çocukların okullarına özgürce devam edebilmesi için 500 ila 800 TL arasında destek paketleri oluşturdu.

Bu faydalar anaokuluna giden çocuklar için 500 TL,
İlkokul öğrencileri için 750 TL,
Lise öğrencileri için 800 TL
Üniversite öğrencileri için 900 TL'dir.
Finansal güvenceye sahip olmayan ve çocuklara okuyan ebeveynler bu yardımdan yararlanabilecektir. Ayrıca, okul ya da mevcut şehir ne olursa olsun herkes bu yardımdan faydalanabilir.

Ev Onarım Desteği

Özellikle evde oturmak için çok fazla hasar var ise ve tadilat ve onarımlar gerekmektedirsa, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ihtiyaca göre 15, 20 ve 25 000 TL'ye kadar temin edilmektedir. Bireyler de aynı şekilde T. C. Kimlik numarası ve dilekçe ile vakıflara müracat etmeleri gerekiyor. İlgili yardım müracaatsundan sonra herhangi bir geri dönüş yapılmazsa, ikamet ettiğiniz Valilik / İlçe Ofisine şikayette bulunabilirsiniz.

İşsizlere Verilen Yardımlar

Bu yararları elde etmek için mevzuatta yer alan tüm gereklilikler oluşturulmalı ve yazılı müracaat yapılmalıdır. İşte yurttaşların alabileceği faydalar:

Gıda yardımı,
Mali yardım,
Çocuk yardımı,
Sosyal yardım,
Emeklilik ve sosyal destek yardımları,
Evde bakım,
Engelli Desteği,
Yardıma Nasıl Başvurulur, Başvuru Adresleri Neresi?

Başvuru adresleri Kaymakamlık tarafından yapılacaktır. Doğrudan kaymakamlıklara ya da kaymakamlıklar içerisindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Devlet tarafından mali açıdan yetersiz olan yurttaşlara çeşitli hibeler yapılır. Faydalardan biri yaşlılık aylığıdır. 65 yaşında olan ve garantisi olmayan yurttaşlara 672 TL maaş ödendi. Ancak Temmuz ayında gelen zam ile ödemeler yükseltildi ve 711.50' ye yükseltildi. 65 yaşındaki emekli maaşından faydalanmak isteyen yurttaşlar, aylık ödeme koşullarını merak ediyor. Bu 65 yaşında emeklilik yıl yararlanabilmek için aşağıda belirtilen koşulları taşımak gereklidir:

65 yaşını tamamlamış,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Hiçbir sosyal güvenlik bulunmaması,
Hiçbir gelirin olmaması,
Sağlık sigortasının olmaması.
Sosyal Hizmetler kanununa göre harçlık elde etmemesi
Bir ailenin ortalama geliri (2019 için 673.63 TL) net asgari ücretin en fazla üçte biri olması.

Başvuru Süreci Nasıl?

Yukarıda belirtilen koşulları yerine getiren yurttaşlar, doğum belgeleri ile il ya da ilçelerindeki Sosyal Yardım ve Dayanışma vakıflarına başvurabilirler. Kurumdan verilen müracaat formu eksiksiz bir biçimde doldurulur ve daha sonra personele verilirse, müracaat süreci tamamlanır.

Yardımı Nerden Alabilirim?

Ödemeler PTT üzerinden düzenli ilaçlanma yapılmaktadır. Devletten düzenli ilaçlanma sosyal yardım alan ihtiyacı olanlar, PTT' ye geçerli kimlik belgeleri ve konut elektrik faturalarını göndererek bu yardımdan yararlanırlar. Elektrik tüketimi desteğinden faydalanma hakkı sahibinin Türk vatandaşı olması koşulu aranıyor.

Ne Kadar Yardım Yapılıyor?

Destek miktarı, evde yaşamakta olan insan sayısına bağlıdır.

1-2 kişilik haneler için ayda 75 kilovat saat (53.27 TL).
3 kişilik haneler için ayda 100 kilovat saat (71.02 TL).
4 kişilik haneler için ayda 125 kilovat saat (88.78 TL).
5 ya da daha fazla hane halkı için ayda 150 kilovat saat (106.53 TL).

Bunun şartları nedir?

Hane halkındaki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3'ünde 1'den az olması gerekmektedir. 2020 itibariyle bu miktar 701 liradır. Dört kişilik bir ailenin geliri 2,804' ün altındaysa, bu haktan faydalanabilirler.

Aile Yardım Paketleri

Aile yardımları, ihtiyaç sahibi ailelerin temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından verilen desteklerdir. Ek fonlar, Ramazan ve kurban Bayramı'ndan önce senede iki kez Sosyal Yardım ve Dayanışma (SYD) vakıflarına aktarılır.

Konut yardımı, evlerinin bakımı ve onarımı için, ayni ya da nakit olarak kurulamayan dikkatsiz ve sağlıksız evlerde yaşamakta olan muhtaç yurttaşların yardımıdır. Bu yardım programı sayesinde, evlerini koruyamayan ve kötü şartlarda yaşamakta olan yurttaşlar daha sağlıklı ve sıcak bir hayat ortamı elde ediyorlar.

Yakacak Desteği

2003 senesinden bu yana Türk kömür şirketleri tarafından sağlanan Kömür Syd vakıfları aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelerin kış yakıt ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hane başına en az 500 kg yakıt yardımı dağıtılmıştır. Buna ilave olarak, ülkemizin boş yeraltı kaynakları yoksul ailelere yönelik yakıt yardımı programıyla ülke ekonomisine getirilmekte ve ulaşım piyasasına ve istihdama önemli bir katkı temin edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.