1. HABERLER

  2. Hesaplara anında 3.300 TL yatırılıyor! Ödemeler aylık olarak yapılacak! Herkesi İlgilendiriyor!
Hesaplara anında 3.300 TL yatırılıyor! Ödemeler aylık olarak yapılacak! Herkesi İlgilendiriyor!

Hesaplara anında 3.300 TL yatırılıyor! Ödemeler aylık olarak yapılacak! Herkesi İlgilendiriyor!

3.300 lira banka hesaplarına yatırılıyor. Başvuran alıyor. Paralar aylık olarak yatırılıyor. Pekçok kişi bu destekten haberdar olmadığı için başvurmuyor. İşte 3.300 liralık ödeme ile alakalı ayrıntılar...

A+A-

3.300 lira banka hesaplarına yatırılıyor. Başvuran alıyor. Paralar aylık olarak yatırılıyor. Pekçok kişi bu destekten haberdar olmadığı için başvurmuyor. İşte 3.300 liralık ödeme ile alakalı ayrıntılar...

Türkiye İş Kurumu (İşkur) üzerinden sürdürülen İşte Anne Projesi ile kursa başlayan annelere günlük 110 lira, aylık 3 000 300 lira ve 6 ayda da 19 000 800 lira harçlık verilmekte. Anneler bu kurslarla ayrıca mesleki eğitim alarak, iş dünyasına katılma şansı da elde ediyor.

Kadının da işgücüne katılımı, sürdürülebilir büyüme için önemli. Devlet, İşkur’un ‘İşte Anne Projesi’ ile 0 ile 15 yaş arasında çocuğu olan işsiz annelere yardım ediyor. Buna göre, anneler evvela mesleki eğitim programına katılarak burda yeni bir meslek öğreniyor. Ayrıca mesleki eğitim alan annelere günlük 110 lira ödeme yapılıyor. Programlar en az 3, en çok 6 ay sürüyor.

PRİMLERİ KARŞILANIYOR

Evlat edinen bayanlar da destekten faydalanabiliyor. Şartları uygun olan bayanlara, İşkur tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursa devam ettikleri sürece ödeme yapılıyor. Devletin aylık ödediği tutar ise 3 000 300 tl'ye çıkıyor. Annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi de karşılanıyor.

HAFTALIK 45 SAAT EĞİTİM

Proje kapsamında işbaşı eğitim programı, bilişim ve imalat sektöründeki işyeri ve meslek dallarında en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Programlar günde en az 5, en fazla 8 saat dahil olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

İşkur’a kayıtlı işsiz olmak. İşverenin birinci ya da ikinci dereceden akrabası veya eşi olmamak.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmamak. Desteğe başvurudan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak.

Desteğe başvurulan tarihten önceki son 1 ayda emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak.

İş ve meslek danışmanlığı hizmetinden faydalanmış olmak.

MESLEKİ KURSLAR 3 AY SÜRÜYOR

Mesleki eğitim kurslarına katılacak bayanlar ise 160 gün kurs görüyor ve kurslar; günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat. Yani ‘İşte Anne Projesi’ kapsamında 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan kadına devlet toplam 9 000 900 lira maaş ödemiş oluyor.

YÜZDE 50 İSTİHDAM GARANTİSİ

Destekten faydalanmak için 0-15 yaş arasında çocuğu olan bayanların çocuk sahibi oldukları belgeyi İşkur’a vermeleri gerekmektedir. Proje kapsamında İşkur’un, 81 il müdürlüklerinde ‘işte anne birimi’ var. Projeden faydalanacak bayanların, ‘iş kulübü’ bulunan illerde evvela iş kulüplerine katılmaları, iş kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanıyor. Ardından bayanlar, İşkur tarafından en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kurslarıyla işbaşı eğitim programlarından faydalanıyor.

ÇOCUK BAKIMI YARDIMI

Annelere harçlık ve prim desteğinin beraberinde 2-5 yaş arası çocukları için ayda 400 lira bakım (kreş) desteği de verilmekte. Ödeme, program süresince devam ediyor. Faydalanmak için çocuğun kreşe gittiğine dair belgelerin İşkur’a teslimi yeterli.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.