1. HABERLER

  2. EYT 2021 son durum nedir? 2021 EYT son dakika Gelişmesi var mı? EYT nedir ve kimleri kapsıyor?
EYT 2021 son durum nedir? 2021 EYT son dakika Gelişmesi var mı? EYT nedir ve kimleri kapsıyor?

EYT 2021 son durum nedir? 2021 EYT son dakika Gelişmesi var mı? EYT nedir ve kimleri kapsıyor?

EYT ile alakalı son gelişmeler takip ediliyor. Emekli olmak için prim borcunu ödeyen fakat yaş sınırına takıldığı için emekli olamayan yurttaşların gündeminde Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile alakalı son dakika açıklaması yapılıp yapılmadığı konusu var.

A+A-

AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik, EYT ile alakalı "Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye maliyeti vardır." demişti. Peki, Emeklilikte Yaşa Takılanlar nedir? 2021 EYT son durum ne?

2021 EYT son dakika gelişmesi var mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili bir son dakika gelişmesi olup olmadığı araştırılıyor. Pirim süresi dolmuş fakat emeklilik yaşına ulaşamamış yurttaşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in EYT ile alakalı bir açıklama yapıp yapmadığını araştırıyor. Peki, Emeklilikte Yaşa Takılanlar nedir? 2021 EYT son durum ne? 2021 EYT son dakika gelişmesi var mı?

EYT'DE SON DURUM NEDİR?

Prim gün süresini doldurmuş ancak yaşı bekleyen milyonlarca EYT'li, Meclisin yeni yasama dönemine geçmesi ile beraber hükümetin konu hakkında önemli bir adım atmasını bekliyor.

Eğer pozitif bir adım atılırsa bayanlar 20 erkekler de 25 yıl sigortalı şekilde çalışma koşullarının beraberinde 5 000 prim gün ödeme koşullarını yerine getirerek emekli olabilecekler.

Emeklilikte yaşa takılanlar için Finlandiya modeli görüşmeler arasında olsa dahi bu konu şu sıralar askıda kaldı.

ÖMER ÇELİK'TEN EYT AÇIKLAMASI

AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile alakalı, "Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye maliyeti vardır. Bu maliyet altından kalkılacak bir maliyet değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız son sözü söylemiştir. Bazı partiler açıklama yapıyor. Onlar bu sorumluluğun altında değildir. Eğer çözülebilecek mesele var ise çözülmektedir. Talep edildiği gibi çözülmeyecek bir mesele söz konusuysa Cumhurbaşkanımız ilk sırada olmak üzere AK Parti kadroları dürüst bir biçimde kamuoyuyla paylaşılmaktadır." dedi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR NE DEMEK, KİMLERİ KAPSIYOR?

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç EYT'nin kimleri kapsadığını açıkladı. Ahmet Kıvanç'ın haberine göre;

8 Eylül 1999 tarihinden önceki şartları yerine getiren herkese emeklilik hakkı sağlanırsa, prim günü ve sigortalılık süresi kriterini yerine getirenler yaşa bakılmaksızın emekli olabilir.

8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK’lı bayanlar 20; erkekler 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim ya da kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 prim günü koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu.

BAĞ-KUR’da kadın ise 20 tam yıl, erkek ise 25 tam yıl prim ödemesi veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşında olması ve 15 tam yıl prim ödenerek emekliliğe hak kazanılıyordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.