1. HABERLER

  2. Erken emekli olmak isteyen Milyonlarca kişiye müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzayı attı!
Erken emekli olmak isteyen Milyonlarca kişiye müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzayı attı!

Erken emekli olmak isteyen Milyonlarca kişiye müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzayı attı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan karara göre 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması’na ilişkin kanununda yer alan müracaat tarihi ve ilk ödeme tarihi 1 ay ertelendi.

A+A-

Konunun detaylarını bugünkü köşesinde paylaşan Yeni Asır’dan Faruk Erdem, Yapılandırma kapsamında devlete olan tüm vergi ve prim borcunun faizleri silinirken ana paraya enflasyon farkı ekleniyor.

İşte Faruk Erdem’in o yazısı: Başvuru süresi bir ay uzatılan yapılandırma kapsamında toplu parası olmayanlar için emeklilik yolu da açıldı. Kamu bankalarından kredi alanlar borçlanma yapıp veya borçlarını ödeyip emekli olabiliyor.

Milyonlarca yurtdaşın başvuru yaptığı yapılandırma için süre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 1 ay uzatıldı. Yapılandırma kapsamında devlete olan tüm vergi ve prim borcunun faizleri silinirken ana paraya enflasyon farkı ekleniyor.

Peşin ödeyenler bu farkın yüzde 90’ından da kurtuluyor. Ayrıca taksit ile ödemek isteyenlere 18 taksit ve 36 ay ödeme olanağı da sunuluyor.Yapılandırma kapsamında SGK’ya borcu olduğu için emekli olamayan veya toplu para bulamadığından borçlanma yapamayanlar için de imkan getirildi.Bu sigortalılar kamu bankalarından kredi çekerek borcunu kapatabilecek ve taksitler yeni bağlanacak emekli maaşlarından kesilecek.Geçmiş Bağ- Kur günlerini ihya ederek satın alacaklar bunun sayesinde günlerini tamamlayıp emekli olabilecek.

Üstelik parayı kamu bankalarından alacakları kredi ile ödeyecekler. Kredinin kapsamına doğum veya askerlik borçlanması ile emekli olabilecek kişiler de eklendi.

ASKERLİK ERKENE ÇEKER

Askerlik günlerini satın alarak primlerini tamamlayıp emekli olabilecek duruma gelen erkek sigortalılar ile doğum borçlanması ile prim borcunu tamamlayıp emekli olabilecek duruma gelen kadın sigortalılar bu paraları kamu bankalarından alacakları kredi ile ödeyebilecek.Böylece toplu parası olmadığı için emekli olamayan yurttaşlara emeklilik yolu açılacak. Üstelik bu paraların geri ödemesi emekli maaşından 36 taksitle kesilerek yapılacak.

Askerliğini sigortadan önce yapanlar belirli bir süre askerlik günlerini borçlandıklarında (satın aldıklarında) işe giriş tarihini geri çekebiliyor.Bu da onlara 1 yıl erken emeklilik yolunu açıyor. Askerliğini sigortadan sonra yapanlar ise günlerini borçlanarak eksik primlerini tamamlayabiliyor.

SİGORTALI 6 YIL KAZANIR

Kadın sigortalılar ise işe giriş tarihlerinden veya staj sigortası yapıldıktan sonra dünyaya gelen üç çocuğa kadar borçlanma (gün satın alma) yapabiliyor.Bu şekilde 3 çocuk borçlanan bir kadın sigortalı 2160 gün yani 6 yıl kazanıyor. Böylece yaşı ve yılı dolmuşsa 6 yıl beklemeden erken emekli olabiliyor.

ÖNCE SGK’DAN YAZI ALIN

Bu şekilde kredi ile emekli olmak isteyenler önce SGK’ya giderek borcunu ödediklerinde veya askerlik ya da doğum borçlanması yaptıklarında emekli olabileceklerine dair yazı alacak.Bu yazı ile Halkbank, Ziraat Bankası ve VakıfBank’a giderek kredi çekecek. Bankalar parayı direkt SGK’ya göndererek borcu kapatıyor ve emekli maaşı aynı bankaya yatıyor.Krediye aylık 1.55 faiz oranı uygulanıyor. Kredi çekerek emekli olan sigortalılar, geri ödemeyi ise aylıklarından 36 ay taksitle yapabiliyor.

KİMLER ALABİLİYOR?

* Birikmiş prim borçlarını ödemesi durumunda 4/A’dan veya 4/B’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar* Primini kendi ödeyenler denilen Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borçlarını ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar.

* Hizmet borçlanması sebebiyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar* Geçmiş dönemde durdurulan hizmet sürelerini ihya etmek isteyenler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum