1. HABERLER

  2. Erken emekli olabilmenin formülü netleştirildi! İşte detaylar…
Erken emekli olabilmenin formülü netleştirildi! İşte detaylar…

Erken emekli olabilmenin formülü netleştirildi! İşte detaylar…

Emeklilik için gün sayan bir çok kişi erken emekliliğin formüllerini arıyor. Emekliliğin ertelenmesine sebep olan etmenleri bilirseniz, geç emekliliği de önlemiş olursunuz. Konuyla ilgili tüm ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz.

A+A-

Emeklilik için gün sayan bir çok kişi erken emekliliğin formüllerini arıyor. Emekliliğin ertelenmesine sebep olan etmenleri bilirseniz, geç emekliliği de önlemiş olursunuz. Konuyla ilgili tüm ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Emekli olmak için sigorta başlangıç tarihiniz, prim gün sayınız ve yaşınız oldukça önemli. Çünkü bunlara bakarak emeklilik yaşınız belirleniyor. Fakat erken emekli olabilmek mümkün. Bunun yanında çalışmaya ara verenler ya da hiç çalışmayanlar da emekli olabilir. İşte ayrıntılar…

ERKEN EMEKLİLİĞİN FORMÜLÜ

Öncelikle erken emekliliğin formülü için, emekliliğini ertelemeye sebep olan etmenleri bilmek gerekmektedir. Örneğin kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinde prim yatmadığından bu durum emekliliğiniz olması gerekli olan tarihten daha ileri bir tarihe atılmasına neden oluyor.

Fakat burda bir parantez açalım, prim gün sayısı eksiğiniz yoksa ve emeklilik için yaşı bekliyorsanız bu durum sizin için sorun teşkil etmez; ama prim gün sayısı eksikse, kısa çalışma ve nakdi ücret desteği süresi emeklilik süresini uzatıyor. İş kanunu da kısa çalışma ödeneği süresince ödenmeyen primler için çalışanlara bu primleri borçlanarak ödeme imkânı tanımıyor.

ÇALIŞMAYANLAR EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Emeklilikle ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de “Çalışmayanlar emekli olabilir mi?” Bu sorunun yanıtını şöyle verelim: Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan ve mecburi sigortalı olmayı gerektirmeyecek şekilde çalışanlar ile sigortalı şekilde çalışmakla beraber bir ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da yarı zamanlı çalışanlar, anne-babadan veya eşten dolayı emekli aylığı almayanlar isteğe bağlı sigortalı olabilirler.

Sosyal güvenlik kurumuna bağlıymış ve mecburi sigortalıymış gibi her ay düzenli primlerin ödenmesi halinde yaş ve prim gibi koşulları yerine getirenler emekli olabilir ve emekli aylığı almaya hak kazanır.

Çalışmaya ara vermiş olanlar veya prim gün sayısı eksik olanlar da isteğe bağlı sigortalı olup, eksik prim gün sayılarını tamamlayıp, emekli olabilir, emekli maaşı alabilir hatta sağlık hizmetinden de yararlanabilirler. İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar, Bağ-Kur kapsamında sayılıyor ve Bağ-Kurluların sahibi olduğu koşullara tabi oluyorlar.

EN DÜŞÜK SİGORTA PRİM ÖDEMESİ NE KADAR?

Sigorta yaptıracak olanlar, belirli limitler dahilinde aylık ödeyecekleri prim tutarını kendileri belirleyebiliyor.

En az ödenecek prim ise brüt minimum ücretin yüzde 32'si. Bu yıl için minimum ücretin brüt tutarı 3 000 577 lira. Bunun yüzde 32'si, 1.144 lira ediyor. İsteğe bağlı sigorta yaptıracaksanız aylık en düşük 1.144 lira prim ödemeniz gerekmektedir.

Ödediğiniz primin yüzde 20'si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, yüzde 12'si de genel sağlık sigortası primi olarak ödeniyor. Emeklilikte maaşım yüksek olsun diyorsanız, daha yüksek prim ödeyebiliyorsunuz.

Bunun da üst limiti, 8.584 lira. Daha açık bir anlatımla, isteğe bağlı sigorta yaptıracak olanlar aylık 1.144 lira ile 8.584 lira arasında tutarı prim olarak SGK'ya ödeyebilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.