1. HABERLER

  2. Emeklilere güzel haber 408 TL eş yardımı yapılacak! Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ayrıntılar haberimizde...
Emeklilere güzel haber 408 TL eş yardımı yapılacak! Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ayrıntılar haberimizde...

Emeklilere güzel haber 408 TL eş yardımı yapılacak! Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ayrıntılar haberimizde...

Türkiye’de emeklileri ilgilendiren önemli gelişme yaşanıyor. Gelen son bilgilere göre, Bu hafta içi kamuda çalışan işçi ve kamu çalışanları ile emekli kamu personelilar için zam oranları belli olacak. Ayrıca bu yıl emekliler için aile parası

A+A-

Türkiye’de emeklileri ilgilendiren önemli gelişme yaşanıyor. Gelen son bilgilere göre, Bu hafta kamuda çalışan işçi ve kamu personelilar ile emekli kamu personelilar için zam oranları belli olacak. Ayrıca bu yıl emekliler için aile parası, sosyal tesislerde indirim, yaş beklerken GSS primlerinin ödenmesi gibi sosyal talepler de masada bulunuyor. Emekliler için istenilen bu talep gerçekleşirse 2 çocuğu olana 588,48 TL ödeme yapılacak. 408 TL eş yardımı verilecek.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren toplu sözleşmeler için pazarlıklar başladı. Konuyla alakalı olarak Yeni Asır’dan Faruk Erdem önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Faruk Erdem’in yazısında şu ifadeler kullanıldı:

“Bu ilk önerinin ardından ise, iki taraf arasındaki temasların sürdüğü öğrenildi. Ortak bir noktada buluşulmasıyla beraber işçiler için bu hafta imzaların atılmasını bekliyoruz.

Memurlar ve kamu personeli emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri ise Ağustos ayı ile beraber başladı. İlk toplantıda kamu personeli sendikaları tekliflerini sunmuşlardı. Ardından hizmet kollarıyla ilgili görüşmelere geçildi ve her sektör için ayrı ayrı talepler alınarak ön protokoller imzalandı.

Bu imza altına alınan talepler üzerinden müzakereler ve pazarlıklar devam edecek. Böylece kamu personeliların ve kamu personeli emeklilerinin 2022 ile 2023 yılları için 4 ayrı zam oranı ve sosyal hakları belirlenecek.

Bu yıl Memur- Sen ve Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme görüşmelerinde beraber hareket ediyorlar. İki konfederasyonun ortak teklifleri de hükümete sunulmuştu. İki konfederasyon, taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her sene yüzde 3 dahil olmak üzere iki senede toplam yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulundu.

Konfederasyonların talepleri arasında tüm kamu personelilara 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, kamu personelilara da bayram ikramiyesi ödenmesi, gelir vergisinin yüzde 15’ini aşan kısmının karşılanması maddeleri de yer almakta. Toplu sözleşme mevzuatına göre, 12 Ağustos itibariyle hükümet teklifini açıklayacak, ağustos ayının 3. Haftasına kadar da müzakerelerin tamamlanması gerekecek. Eğer bu süreçte anlaşma sağlanamazsa zam oranına Hakem Kurulu karar verecek.

Toplu sözleşmelerde yalnızca kamu personelilar değil emeklilerin de zam oranları belli olacak. Memur emeklilerinin 2022 ve 2023 senelerinde alacakları 4 ayrı Ocak ve Temmuz zam oranları karara bağlanacak.

Memurlar ve kamu personeli emeklileri Ocak ve Temmuz’da toplu sözleşme zamlarıyla oluşan 6 aylık enflasyon zam oranını geçerse fark da alıyorlar. Böylece zamlar enflasyonun altında kalmıyor.

Bu yıl ayrıca emekliler için aile parası, sosyal tesislerde indirim, yaş beklerken GSS primlerinin ödenmesi gibi sosyal talepler de masada bulunuyor.”

Aile yardımı ne kadar olacak?

Aile yardımına ilişkin talepler hayata geçirilirse, eş yardımı 408,68 Türk lirasından 719,19 Türk lirasına, çocuk yardımı da 44,94-89,90 Türk lirasından 179,80 Türk lirasına çıkacak. Eşi çalışmayan 2 çocuklu kamu personeli çocuğun yaşına göre 498,58 ya da 588,48 Türk lirası alırken, bu tutar bin 78 TL olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum