1. HABERLER

  2. Devlet'ten Annelere büyük Müjde: En Az 9400 TL Ödeme yapılacak...
Devlet'ten Annelere büyük Müjde: En Az 9400 TL Ödeme yapılacak...

Devlet'ten Annelere büyük Müjde: En Az 9400 TL Ödeme yapılacak...

Devlet kanadından istihdamın sürekliliği açısından doğum yapan kadınlara; doğum yardımı, kreş yardımı, emzirme ve süt yardımı, yarım gün çalışma desteği gibi bir çok yardımlarla en az 9.436 lira ödeme veriliyor. Peki doğum yapan anneler bu destekleri

A+A-

Kadın işgücünün artmasına yönelik bir takım devlet destekli ödemeler yapılmaktadır. Kadınların doğum sonrası çalışma hayatlarına devam etmeleri için çeşitli ödenekler sağlanıyor. Doğum yapan ve hemde çalışan kadınlara doğum yardımı, emzirme ve süt yardımı, kreş yardımı, yarım gün çalışma desteği verilmekte. Peki 2021 doğum parası ne kadar?

İzin Bitince Hesaba Yatıyor!

Yasaya göre; kadın çalışanların doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta dahil olmak üzere toplam 16 haftalık izin hakkı var. Çoğul gebelikte bu süreye 2 hafta daha ekleniyor. Hamilelik süresince periyodik kontrollerde izin alınabiliyor. İsteği halinde kadın işçiye 6 aya kadar bedava dağıttığı doğum izni verilmesi mecburi (bu süre memurlarda 24 ay). Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni tamamlandıktan sonra yatıyor. Paranın yatıp yatmadığı ‘turkiye.Gov.Tr’ adresi üzerinden kontrol edilebiliyor.

2021 Çocuk Parası Ne Kadar?

Devlet doğum yapan anneler için çocuk parası vermektedir. Yeni doğan tüm çocuklar için çocuk sayısına kadar para ödenecektir.  Çalışmayan anneler bu destekten yararlanabiliyor. Çalışma koşulu olmadan doğum yapan her anneye devlet tarafından verilecek çocuk parası desteği;

İlk çocuk için 300 TL,

İkinci çocuk için 400 TL

Üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL

İŞKUR’dan Yarım Gün Çalışma Desteği

Kadınlara yönelik olan yarım gün çalışma desteği, bayanların doğum sonrası işyerlerinde part-time çalışma hakkını getirmiştir. Bir kısmı işverenden bir bölümü da İŞKUR tarafından tam maaş alması temin edilmektedir. Bu haktan faydalanmak için 3 yaşını doldurmamış çocuğu sahip olmak koşulu aranmaktadır. Çalışan kadın bu haktan yararlanır ise günlük süt izninden mahrum kalacaktır. Kadın isterse onun yerine bu haktan eşi de yararlanabilmektedir. Yarı zamanlı çalışıp tam gün ücret almak kadınlara yönelik destekler arasındadır.

2021 Süt ve Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

2021 yılı için süt parası 232 TL olarak verilmektedir. Süt parası doğum yapan insanın kendine ya da eşine ödenmektedir. Bunun için kişilerin SGK ya da Bağkur’lu olması ve en az 120 gün primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlükleri alıyor. 
Aileler süt parası almak için müracaat esnasında bebeğin nüfus cüzdanını yanında bulundurulmalıdır. Ayrıca isteyenler yeni doğan bebeğin TC kimlik numarasıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının fotoğrafı internet sitesinden müracaatlarını yapabilirler.

İş Görmezlik Ödeneği

İş görmezlik ödeneği, çalışan ve doğum yapan annelere verilen destekler arasındadır. Doğum bundan önce 8 hafta, doğum akabinde de 8 hafta olarak toplamda 16 hafta izin verilmekte ve işten ayrı kaldıkları bu süre içinde anneler iş göremezlik ödeneğini 16 hafta boyunca alabiliyor. Çoğul gebelikler de ise bu süre 18 haftaya çıkıyor.

İş göremezlik ödeneğini alabilmek için doğum yapan annelerin doğumdan önce 1 senelik sürede en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması koşulu aranıyor. Minimum ücretli çalışan ve 16 hafta boyunca iş göremezlik ödeneği alacak olanlar 4 bin 424 TL toplam destek verilecek. Bu ödeneğin hesaplanmasına ayakta ve yatarak tedavi oranları baz alınıyor.
 2021 Doğum Sonrası Ödenen Ücretler

Brüt

Maaş

Doğum

Parası

İlk Çocuk

Yardımı

Süt

Parası

Toplam

2222.jpg
NOT: Rapor (Doğum) parası 112 güne göre hesaplanmıştır. 300 liralık doğum parası ilk çocuk için geçerlidir.

Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına ya da sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Ayrıca hizmet akdine tabi veya kendi adına ve hesabına yapmış oldukları çalışmalarından dolayı gelir ya da aylık alan kadına veya gelir ya da aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine emzirme ödeneği ödenir.
Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalının yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödeme yapılmakta olup bu kişilere emzirme ödeneği ödenmez.

Emzirme Ödeneğinin Şartları Nelerdir?

Sigortalı kadına ya da sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için;

Hizmet akdine tabi (4/a lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her çeşit borçlarının ödenmiş olması,

Doğumun canlı gerçekleşmiş olması zorunludur. 

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içerisinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın ya da eşi analık sigortasından faydalanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması koşuluyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.  
Emzirme ödeneğinin talep edilmesinde hak düşürücü süre, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş senedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.