1. HABERLER

  2. Devlet her ay Çalışan, işsiz, ev kadını, yaşlı herkese 864 TL veriyor! Ödeme PTT’den yapılıyor. İşte başvuru şartları!
Devlet her ay Çalışan, işsiz, ev kadını, yaşlı herkese 864 TL veriyor! Ödeme PTT’den yapılıyor. İşte başvuru şartları!

Devlet her ay Çalışan, işsiz, ev kadını, yaşlı herkese 864 TL veriyor! Ödeme PTT’den yapılıyor. İşte başvuru şartları!

Devlet dar gelirli yurttaşların yanında olmaya devam ediyor. Ancak devletin vermiş olduğu sosyal destek ödemelerini bilmeyen pek çok kişi ödemelerden faydalanamıyor. Ekonomik güçlük çeken, hayatını maddi anlamda devam ettirmekte zorlanan vatandaş olarak

A+A-

Ekonomik güçlük çeken, hayatını maddi anlamda devam ettirmekte zorlanan vatandaş olarak pek çok farklı kalemde her ay ödemeler yapılıyor. Kira desteği, sosyal yardım ödemeleri, evde bakım maaşı, yaşlılık aylığı, engelli maaşı gibi pek çok farklı destek ödemesinden gerekli koşulları taşıyan yurttaşlar faydalanabiliyor.

Ayrıca geliri olmayan yurttaşlara devlet tarafından her ay 864 TL maaş bağlanıyor. Birçok vatandaş ise bu destek kaleminin farkında değil ve müracaat yapmadığı için ödemeden mahrum kalıyor. Peki 864 TL ödeme nasıl alınır?

PTT'den devlet desteği müracaat koşulları ve ayrıntılar haberimizde...

Geliri olmayana devlet her ay 864 TL veriyor! Birçok kişi bilmiyor, ödeme PTT’den yapılıyor. İşte müracaat koşulları! Herhangi bir geliri olmayan yurttaşlara 65 yaş maaşı bağlanıyor. Yaşlılık aylığı olarak bilinen bu maaş yaşını tamamlayan fakat çalışamayacak ve hayatını geçiremeyecek durumda olan yurttaşlar için devletin sağlamış olduğu bir sosyal hak olarak bilinmekte. 65 yaş aylığı müracaat koşulları olduğu gibi bazı durumlarda kesilmesi de mümkün oluyor. Peki 65 yaş aylığı veya yaşlılık aylığı müracaat koşulları neler?

65 yaş aylığı kimlere verilir? 65 yaş aylığı hangi durumlarda kesilir?

65 YAŞ AYLIĞI NEDİR, KİMLER ALABİLİR?

65 yaş aylığı, 65 yaşına ulaşan ve Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan veya Sosyal Güvenlik Kurumu ve BAĞ-KUR emekli maaşı almayan yurttaşlar için ödeniyor.

Bu ödemeden yararlanmak için müracaat yapacak olan kişilerin hane halkı gelirinin kişi başına Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. 65 yaş aylığı müracaat yapanlara verilmekte. 65 yaş aylığı alacak olan kişilerin kendine ne var ise eşinin gelirine bakılıyor.

YAŞLILIK AYLIĞI KAÇ AYDA BİR ÖDENİYOR?

Yaşlılık aylığı, 2022 sayılı kanun uyarınca 65 yaşından büyük olan yurttaşlara bir hizmet veya prim karşılığı aranmadan sosyal yardım ödemesi yapılması demektir. Eskiden üçer aylık dönemler de yatırılan 65 yaş aylığı artık devlet tarafından her ay ödeniyor.

2021 GÜNCEL 65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR?

2021 senesinde güncel 65 yaş aylığı 864 TL oldu. Yaşlılık maaşına senede 2 defa enflasyon oranında zam yapılıyor. Son zam ise Temmuz ayında yapılmıştı. Yaşlılık aylığı alan yurttaşlar Temmuz ayı itibariyle maaşlarını 864 lira olarak almaya başladı.

65 YAŞ AYLIĞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Yaşlılık maaşı bazı durumlarda kesiliyor. Devlet tarafından her ay düzenli ilaçlanma ödenen 65 yaş aylığını alan vatandaş hayatını kaybederse, Emeklilik gibi bir imkan ortaya çıkarsa, gelir durumu Asgari ücretin üçte birinden fazla olursa 65 yaş aylığı kesiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.