1. HABERLER

  2. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Son Dakika Müjdeyi verdi! Emekli Maaşları Yükseliyor İşte En Yüksem Maaş Tablosu...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Son Dakika Müjdeyi verdi! Emekli Maaşları Yükseliyor İşte En Yüksem Maaş Tablosu...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Son Dakika Müjdeyi verdi! Emekli Maaşları Yükseliyor İşte En Yüksem Maaş Tablosu...

Emekli maaşları ne kadar olacak? İşte ayrıntılar. Emekli Maaşları Yükseliyor: Bahşiş ülkemizdeki ana geleneklerden biri olarak sürüyor. Özellikle lokanta ve benzeri yerlerde garsonlara ya da hizmet piyasasında çalışan diğer insanlara yapmış oldukları işin

A+A-

Emekli maaşları ne kadar olacak? İşte ayrıntılar. Emekli Maaşları Yükseliyor: Bahşiş ülkemizdeki ana geleneklerden biri olarak sürüyor. Özellikle lokanta ve benzeri yerlerde garsonlara ya da hizmet piyasasında çalışan diğer insanlara yapmış oldukları işin karşılığında bahşiş verilmesi ülkemizde uzun senelerdir bir gelenek olarak devam ediyor. Bunun yanında bahşişler temel ücret olarak gösterilirse emeklilik maaşında artışa neden oluyor.

Bahşişler Emekli Maaşını Artırıyor

Eğer bahşişler de gelir olarak bildirilirse ve bu para üzerinden prim kesilirse emekli olunduğunda alınacak maaş artıyor. Daha yüksek ücretten primler ödendiği için ileride alınacak olan emekli maaşına da bu durum yansıyor. Gerek adisyona eklenen gerekse de elden verilen bahşişler olsun eğer direk garsona kalıyorsa bu durumda temel ücret sayılıyor ve vergiye tabii tutuluyor. Çalışırken alınan bu yüksek vergiler ve yüksek prim de emeklilikte yüksek maaş olarak geri yansıyor. Tabii ki burda çalışılan iş ve bahşişin verilme şekli önem kazanıyor. Her bahşiş temel ücret sayılmayabiliyor.

Vergi Vermek Gerekiyor

Tabii ki bu durumdan yararlanmak ve emeklilikte daha yüksek maaş almak için çalışırken fazla vergi vermek gerekmektedir. Türkiye’de çalışan her insan belli vergi dilimleri üzerinden vergilendiriliyor. Kazandığı para artıkça insanların vergi dilimi de yükseliyor. Vergi dilimi yükseldikçe alınan vergi miktarı da artıyor. Bu sebeple alınan bahşişler kazanç olarak sayılınca vergi dilimi yüksele biliyor ve alınan vergiler artıyor. Yine çalışılan işe göre bu durum değişebiliyor.

Her Bahşiş Sayılmıyor

Verilen her bahşiş bu çerçevede değerlendirilmeye biliyor. Bazı durumlarda verilen bahşişler “diğer ücretler” kapsamına girebiliyor. Aldığınız bahşişlerin temel ücret kapsamına girip girmediğini öğrenmeniz için işin profesyonelından yardım almanız gerekmektedir. Eğer temel ücrete giriyorsa bunun nasıl bildirileceği ve ileri de emekli maaşına olumlu olarak yansıtılacağını da yine profesyonel birisi ile görüşmek gerekmektedir. Bahşişler her koşulda emekli maaşını artırmak için kullanılamıyor.

Bunun yanında bahşişler emekli maaşını artırırken vergi diliminizi yükseltme ve daha çok vergi ödemenize de neden olabiliyor. Bu sebeple kazançlarınızı doğru değerlendirmek, aldığınız parayı hukuk kurallarına uygun biçimde kazanmak ve ileride emekli maaşınızı artırabilecek şekilde değerlendirmek için bir profesyoneldan destek almanız gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler