1. HABERLER

  2. Çoğu kişi bunu bilmiyor: Aylık 1.525 TL verilecek! İşte yapılması gerekenler...
Çoğu kişi bunu bilmiyor: Aylık 1.525 TL verilecek! İşte yapılması gerekenler...

Çoğu kişi bunu bilmiyor: Aylık 1.525 TL verilecek! İşte yapılması gerekenler...

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra gidecekleri üniversiteleri öğrenen gençler burs müracaatı araştırmasına girdi. Bazı kurumlar ayda 1.525 TL'ye kadar burs veriyor.

A+A-

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile beraber gidecekleri üniversiteleri öğrenen gençler burs müracaatı araştırması yapmaya başladı. Bazı kurumlar ayda 1.525 TL'ye kadar destek olanağı sağlıyor. Sizler için burs veren kurumları tüm ayrıntılarıyla derledik. İşte hangi kurum kaç TL burs veriyor? Burs müracaat tarihleri ne zaman? Sorularının tüm ayrıntıları...
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile beraber üniversite öğrenciler burs veren kurumları araştırmaya başladı. İşte birer birer burs veren kurumlar ve müracaat koşulları...

ANADOLU VAKFI BURS BAŞVURUSU İÇİN SON GÜN 30 EYLÜL

Anadolu Vakfı’nın burs müracaat süreci devam ediyor. Burs almak isteyen üniversite öğrencileri, 30 Eylül’e kadar www.Anadoluvakfi.Org.Tr adresinden müracaatta bulunabilecek. Anadolu Vakfı Burs Programı kapsamında adaylar evvela akademik olarak kendi meslek dalı içerisinde değerlendiriliyor. Benzer başarı düzeyindeki adaylar arasında, ihtiyaç durumu belirleyici oluyor

AYDIN DOĞAN VAKFI'NDAN KIZ ÖĞRENCİLERE 1.525 TL

Mühendislik, tıp ve hukuk fakültesinde okuyan, YKS’de ilk 15 000lik dilim içinde yer almış, başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan kız öğrencilere aylık 1.525 TL Üstün Başarı Bursu verilmekte. Ayrıca lisans bölümlerine yerleşmiş, ihtiyaç sahibi kız öğrencilerine de aylık 550 TL burs verilecek. E-Bursum üzerinden online olarak yapılacak burs müracaatları, 15 Ekim’de sona eriyor.

ELGİNKAN VAKFI BURS ŞARTLARI

İstanbul, ODTÜ, İstanbul Teknik, Boğaziçi, Yıldız Teknik, Ege ve Celal Bayar üniversitelerinde okuyan başarılı ve maddi olanakları yetersiz öğrenciler bursa başvurabiliyor. Burs müracaatları üniversitelerin burs ofislerine yapılacak. Burs için son müracaat tarihi 30 Eylül.

GÜBRETAŞ 9 AY BOYUNCA AYLIK 420 TL

Ziraat fakültesinde lisans eğitimi gören ve ailesi çiftçi olan öğrencilere burs verilmekte. Lisans öğrencisi bursiyerlere 9 ay boyunca aylık 420 TL ödeme yapılacak. Burs müracaatsu 4-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

İBB BURS BAŞVURUSU İÇİN SON GÜN 27 EYLÜL

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Bursu kapsamında maddi desteğe ihtiyacı olan 30 000 ön lisans ve lisans öğrencisine senelik 3 000 200 TL yardım yapılacak. Öğrencinin kendinin ya da ailesinin anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi gerekmektedir. Burs müracaatları 27 Eylül’de başlayacak.

İSTANBUL SANAYİ ODASI (İSOV)'NDAN AYLIK 600 TL DESTEK

İstanbul, Tekirdağ ve Kocaeli’ndeki üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan öğrencilere burs verilmekte. Öğrencilerin 30 Eylül’e kadar başvurabileceği burs programı kapsamında aylık 600 TL destek sağlanacak.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN AYLIK 450 TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte ikamet eden ihtiyaç sahibi 5 000 ailenin üniversitede okuyan çocukları için eğitim desteği verecek. Ailelere sekiz ay boyunca aylık 400 TL, toplamda 3 000 200 TL eğitim yardımı verilecek. Eğitim desteği almak isteyen öğrenciler için müracaat formu izmir.Bel.Tr’de paylaşılacak.

KADIN VE DEMOKRASİ VAKFI'NDAN (KADEM)AYLIK 1000 TL BURS

Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan lisans öğrencilerine burs verilmekte. Başka yerden burs almak müracaat için engel teşkil etmiyor. Erkek öğrenciler de bursa başvurabiliyor. Dokuz ay süreyle aylık 1000 TL verilecek olan burslar için son müracaat tarihi 30 Eylül.

KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (KYK) BU YIL BURS MİKTARINI ARTIRACAK

KYK burslarına ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurabiliyor. Geçen yıl lisans öğrencileri için 650 TL olan KYK burs miktarının bu sene çoğalması bekleniyor. Burs müracaat tarihi henüz netleşmedi. Tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasının ardından müracaatların ekim ayında başlaması bekleniyor.

LİMAK VAKFI TMK'DEN AYLIK 750 TL BURS VE PEK ÇOK AVANTAJ

Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesi üniversite programı; üniversitelerin bilgisayar, çevre, elektrik-elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere açık. Aylık 750 TL bursla beraber, öğrencilere kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak sertifika programı, online İngilizce dil eğitimi, mentorluk desteği, staj ve istihdam imkânı da sunuluyor. Burs müracaatları 10 Ekim’de sona erecek.

MİLLİ EĞİTİM VAKFI'NDAN (MEV) 12 AY BOYUNCA BURS İMKANI

Ön lisans ve lisans öğrenimi gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrenciler burstan faydalanabiliyor. 12 ay boyunca verilen burslar için son müracaat tarihi 3 Ekim. Başvurular vakfın sitesinden online olarak yapılacak.

SABANCI VAKFI'NDAN AYLIK 900 TL BURS 

Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Marmara, Orta Doğu Teknik, Yıldız Teknik üniversiteleri lisans öğrencilerine burs verilmekte. Dokuz ay süreyle verilecek olan bursun tutarı 900 TL. Burslar için son müracaat tarihi 22 Ekim.

TÜBİTAK BURS BAŞVURU ŞARTLARI

YKS neticesinde sayısal bölümler (Astronomi ve uzay bilimleri, biyoloji, fizik, kimya, matematik ve moleküler biyoloji ve genetik) için Y-SAY, eşit ağırlıklı ve sözel bölümler (Antropoloji, arkeoloji, arkeoloji ve sanat tarihi, coğrafya, felsefe, ilahiyat, sanat tarihi, sosyoloji, tarih ve Türk dili ve edebiyatı) için TYT puan türünde ilk 25 bine giren öğrencilere BİDEB 2205-Lisans Bursu verilmekte. Başvurular 25 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında alınacak.

TÜRK EĞİTİM VAKFI (TEV) BURS BAŞRUSU İÇİN SON GÜN 6 EKİM

Üniversite, Üstün Başarı, Yüksek Lisans ve Doktora kategorilerinde başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burslar verilmekte. 6 Ekim’de sona erecek burs müracaatları, TEV’in internet sitesi üzerinden online yapılacak.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (VGM) 600 TL'YE KADAR VERİYOR

Burs öncelikle anne ve/ya da babası hayatta olmayan, parasal durumu yetersiz öğrencilere verilmekte. VGM yükseköğretim burs müracaatları 1-15 Kasım tarihleri arasında alınacak. Bu yıl yükseköğrenim bursu aylık 400 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600 TL olarak belirlendi.

VEHBİ KOÇ VAKFI BURS ŞARTLARI

Akdeniz, Atatürk, Boğaziçi, Dokuz Eylül, Fırat, Gaziantep, Harran, İstanbul Teknik, Marmara, Mersin, Muğla Sıtkı Koçman, Ondokuz Mayıs, ODTÜ, Selçuk ve Uludağ üniversitelerinde okuyan maddi olanakları yetersiz, başarılı öğrencilere burs verilmekte. Burs müracaatları 15 Ekim’de sona erecek.

21. YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (YEKÜV) DEVLET ÜNİVERSİTELİLERE VERİYOR

Vakıf, başarılı ve eğitimini sürdürürken sosyo-maddi olarak güçlük çeken, İstanbul’daki devlet üniversitelerinden birini kazanmış ya da okumakta olan öğrencilere burs veriyor. YEKÜV bursu almak isteyenler, 5-6 Ekim tarihlerinde yekuv.Org web adresinden online müracaat yapabiliyor.

BURS BAŞVURUSU YAPARKEN BUNLARA DİKKAT

Burs veren kurumların bursiyer amaçlarını iyi okuyun. Bazı kurumlar alan ayırt etmezken, bazıları mühendislik veya sosyal bilimler öğrencilerini tercih edebiliyor.

Kesinlikle yanlış beyanda bulunmayın. Burs veren kurumun sizden istediği bilgileri doğru yanıtlayın. Aksi takdirde bursunuz kesilebilir.

Ön müracaatlarda sizden istenilen evrakları eksiksiz doldurun. Unutmayın, ön müracaatta vereceğiniz bilgiler, bursiyer olup olmayacağınızı belirliyor.
Burs veren kurumlar sizden gönüllülük esasına dayalı işler isteyebilir. Gönüllülük esasına dayalı çalışmaların içinde olmayacaksanız, bunu ilk başta belirtin.

Burs müracaatsunda kurumlar için en önemli kriter maddi durumdur. Başvurunuzu bunu dikkate alarak yapmalısınız.

Yüz yüze yapılacak görüşmelerde, bursu kazanmanızın hayatınıza ve geleceğinize neler katacağını iyi şekilde anlatın. Görüşmede ön müracaat formunda belirttiğiniz bilgilerle çelişen ifadeler kullanmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.