1. HABERLER

  2. Bakanlıktan büyük müjde resmi açıklama geldi! Çalışan Çalışmayan, Ev hanımı, işsiz, öğrenci milyonlara 1797 TL PTT'den anında ödeme yapılacak!
Bakanlıktan büyük müjde resmi açıklama geldi! Çalışan Çalışmayan, Ev hanımı, işsiz, öğrenci milyonlara 1797 TL PTT'den anında ödeme yapılacak!

Bakanlıktan büyük müjde resmi açıklama geldi! Çalışan Çalışmayan, Ev hanımı, işsiz, öğrenci milyonlara 1797 TL PTT'den anında ödeme yapılacak!

Devlet, bakıma muhtaç yakın akrabasına bakan kişilere mağdur olmamaları yönünde düzenli ödeme yapıyor. Ödenen tutar ise aylık 1.797 lira. Şimdi bu maaşı nasıl alabilirsiniz? İşte bilmeniz gereken detaylar...

A+A-

Devlet, evinde bakıma muhtaç yakınına bakan kişilere mağdur olmamaları için düzenli ödeme yapıyor. Ödenen tutar ise aylık 1.797 lira. Peki bu maaşı nasıl alabilirsiniz? İşte bilmeniz gerekenler...

Pek çok ailede hasta, engelli ve bakıma muhtaç kişiler yaşıyor. Bu kişilere çeşitli isimler altında para verilmekte. Ama hemde hasta ve engelli yakınının bakımını üstlenen akrabalara da destek olmak için devlet her ay düzenli ilaçlanma ödeme yapıyor. Buna ‘evde bakım parası’ deniyor. Temmuz itibarıyla engelli ve yaşlı bakım maaşı 1.797 tl'ye yükseldi. Bakım maaşını alabilmek içinse bazı şartlar aranıyor.

RAPOR GEREKİYOR

Engelliye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için ilk şart olarak, engellinin en az yüzde 50 ve üstünde bir oranla engeli olduğunun sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekmektedir. Raporda ‘ağır engelli’ ibaresi muhakkak yer almalı. Yüzde 50’den daha düşük bir engellilik oranı tespit edilmiş ise evde bakım parası verilmiyor. Hasta ve muhtaçlık durumunda da kişinin yeme, içme, tuvalet ve banyo gibi mecburi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getiremediğine bakılıyor.

6 AYDA BİR ZAM

Aylığın ödenebilmesi için raporun dışında gelir durumu da önemli. Maaş için hanedeki kişi başına gelirin bu sene 1.704 lirayı aşmaması şart. Hane içinde birden çok bakıma ihtiyacı olan engelli ve yaşlı var ise, ikinci engelli iki kişi sayılıyor. Yani hanede 4 kişi var ise toplam gelir 5’e bölünerek kişi başına gelir bulunuyor. Bayram ikramiyeleri gelirde hesaba dahil edilmiyor. Bakım maaşı, 6 ayda bir kamu personeli maaş katsayısının artmasına bağlı şekilde yükseliyor.

KİMLER İÇİN GEÇERLİ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na göre, ödemeyi alabilecek akrabalar şöyle:

Üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri.

Anne ve babası ile bunların anne ve babası. Torunları ile torunlarının eşleri. Kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri. Kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri.

Eşinin en temel ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları.

Amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri.
Halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri.
Dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri. Teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşleri.
Akraba yoksa yasal vasisi.

8 SAAT KURALI

Rapor almadan önce ikamet edilen yerdeki ‘Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü’ne ya da var ise ilçe müdürlüklerine müracaat yapılmalı. Başvuru otuz gün içinde sonuçlandırılır. Tüm bu süreçten sonra ödeme almaya hak kazen temelnlara her ay 1.797 lira yatırılıyor. Evde bakım yardımı her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara geçiyor. Maaş için günde en az 8 saat bakımın yapılması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.