1. HABERLER

  2. Bağ-kur, SGK, SSK emeklileri ve Memurlara maaş ve ikramiye zammı! Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat verdi!
Bağ-kur, SGK, SSK emeklileri ve Memurlara maaş ve ikramiye zammı! Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat verdi!

Bağ-kur, SGK, SSK emeklileri ve Memurlara maaş ve ikramiye zammı! Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat verdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son dakika açıklamalarıyla yeniden gündemde olan memurlara 3600 ek gösterge verilmesi çalışması, memurların emekli ikramiye ve emekli aylıklarını arttıracak.

A+A-

Memurlara ek gösterge verilmesi öncelikle 2018 yılı seçimlerinden önce gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2018 senesinde yapmış olduğu açıklamada, yeni dönemde polislerin, öğretmenlerin, hemşirelerin, din görevlilerinin ve diğer idarecilerin Emeklilik ek göstergelerinde artış yapılacağını açıklamıştı.

EMEKLİ MAAŞI VE EMEKLİ İKRAMİYESİNE NE KADAR ZAM GELECEK?

O tarihten bu yana tartışılan düzenlemenin yaşama geçmesi durumunda 30 senelik hizmeti bulunan öğretmen, polis ve 4 senelik dini yükseköğrenim mezunu imam-hatiplerin emekli aylığının yüzde 22, hemşire ve diğer imam-hatiplerin emekli aylığının da yüzde 25 dolayında artış göstermesi bekleniyor.

Emekli ikramiyelerinde de 32 bin ile 38 bin lira arasında değişen tutarlarda artış olabileceği hesaplanıyor.

UZLAŞMA SAĞLANDI, ERDOĞAN TARİH VERDİ

3600 ek gösterge konusu, ağustos da tamamlanan Memur toplu protokol görüşmelerinde de gündeme geldi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla Memur-Sen arasında bir uzlaşma sağlandı. Memurlara 2022 yılı için yüzde 5+7+ enflasyon farkı, 2023 yılı için de yüzde 8+6+ enflasyon farkı verilmesini içeren anlaşma çerçevesinde, 3600 ek gösterge ve protokollilerle ilgili düzenlemelerin de 2022 senesinde tamamlanması benimsendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın salı günkü Memur-Sen heyetini kabulünde de gündem 3600 ek gösterge oldu. Memur-Sen'den ziyaret sonrası yapılan yazılı açıklamada, Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın'ın 3600 ek gösterge ve protokolli istihdam konusunda katkı sunacaklarını ifade ettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da başta 3600 ek gösterge ve protokolli istihdam olmak üzere çalışmaların başlatılması ve 2022 yılı içinde tamamlanması, kamu görevlilerinin talep ve beklentilerinin karşılanması için gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması talimatını vermiş olduğu ifade edildi.

"EMEKLİLİĞİNİ BEKLETENLER VAR"

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yapmış olduğu açıklamada, 3600 ek göstergede ilgili yerlerden sayılar alınarak, kapsamın netleştirileceğini söyledi. Çalışanlar açısından olmasa da emekliler açısından ciddi kazanımlar sağlanacak bir düzenlemenin söz konusu olduğunu belirten Tonbul, yaklaşık 250 bin kamu çalışanının 3600 ek gösterge çalışmasını beklediğini belirtti.

"TÜM MEMURLARI KAPSASIN"

Türkiye Kamu-Sen ise 3600 ek göstergenin tüm memurlara uygulanmasını talep ediyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci önceden yapmış olduğu açıklamada, "3600 ek gösterge rakamları yeniden belirlenmeli, 3600 ek gösterge alamayan personelin de bu uygulamadan yararlanması sağlanmalı. Ek göstergeden faydalanamayan personele ek gösterge verilmeli ve ek göstergeler hiyerarşik düzene göre yeniden belirlenerek, idareciler ilk sırada olmak üzere ek gösterge farklılıkları giderilmelidir" demişti.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.