1. HABERLER

  2. 6 yıl erken emekli olma müjdesi geldi! SSK ve Bağ-Kur'lu 8 şarta dikkat! 4800 ve 3600 gün primle emekli olma imkanı geldi!
6 yıl erken emekli olma müjdesi geldi! SSK ve Bağ-Kur'lu 8 şarta dikkat! 4800 ve 3600 gün primle emekli olma imkanı geldi!

6 yıl erken emekli olma müjdesi geldi! SSK ve Bağ-Kur'lu 8 şarta dikkat! 4800 ve 3600 gün primle emekli olma imkanı geldi!

Milyonlarca çalışan vatandaş emeklilik hayali kuruyor. Bazı durumlarda ve koşullarda emeklilik süresinde istisna sağlanabiliyor. Öncelikle şunu belirtelim ki erken emekli olmak için belirli prim gün sayısını ve yaş koşulunı doldurmak

A+A-

Milyonlarca çalışan emeklilik hayali kuruyor. Bazı durumlarda ve koşullarda emeklilik süresinde istisna sağlanabiliyor. Öncelikle şunu belirtelim ki erken emekli olmak için belirli prim gün sayısını ve yaş koşulunı doldurmak aranan en önemli koşullar arasında bulunuyor. Bu koşullar bittikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) gidilerek emeklilik işlemleri bittikten sonra yurttaşlar emekli olabiliyor. Erken emeklilik için 8 şart ön plana çıkıyor.

6 yıl erken emekli olma müjdesi... SSK ve Bağ-Kur'lu o 8 şarta dikkat kesildi. 3600 ve 4800 gün primle emeklilik olanağı doğuyor. Bilindiği üzere farklı iş dallarında bir çok işçi çalışıyor ve milyonlarca işçi emekli olmak için gün sayıyor. Emekli olabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından çalışanların sigortalılık ve prim ödeme gün sayısıyla yaşına bakılıyor. Şartlar oluştuğunda yurttaşlar için erken emeklilik fırsatı doğuyor.

EMEKLİLİK YAŞINI GERİ ÇEKMEK MÜMKÜN

Emeklilik için evvela sigortadan sonra belirli bir süre geçmesi, işe giriş tarihine göre de prim ve yaş koşullarını tamamlamak gerekmektedir. Ancak emeklilik yaşını geri çekmek mümkün.

ÇOCUK DURUMU:

Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma olanağı bulunuyor. Bu imkan 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazandırıyor. Böylece yaşı ve yılı dolmuş bir anne 3 çocuğu var ise 6 yıl erken emekli olabiliyor.

10 YIL PRİM YETER:

15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Burada ise yaş koşulu kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'tan başlıyor. Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli. Sonrası için ise prim 4500'e, yıl koşulu 25'e çıkıyor..

YAŞ ŞARTI YOK:

Çalışırken iş yapabilme gücünü en az % 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor. Burada 10 yıl, 1800 gün prim gerekmektedir.
ÇALIŞANA YIPRANMA PAYI: Ağır işlerde çalışanlar, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi meslek dallarında çalışanlar Fiili Hizmet Süresi Zammı ile sigortalılık sürelerine belli oranda gün ilave edilerek ve işe girişi geriye çekilerek emeklilik olanağına kavuşuyor..

VERGİ İNDİRİMİ ERKENE ALIR:

Engelli çalışanlar en az % 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş koşuluna bakılmadan erken emekli olabiliyor.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLANLAR:

Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin de 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine ekleniyor. Bu süre yaş koşulundan da düşülüyor..

ASKERLİKLE YAŞ AVANTAJI:

Erkeklerde askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma olanağı veriyor.

Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çekiyor. Böylece 1 yaş önce emeklilik olanağı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.