1. HABERLER

  2. 25 Yıl Evli Kalan Emekli Olacak! İşte Şartlar..!
25 Yıl Evli Kalan Emekli Olacak! İşte Şartlar..!

25 Yıl Evli Kalan Emekli Olacak! İşte Şartlar..!

Ev hanımlarına emeklilik 2021 aramaları sıklaştı. Emekli olmak isteyen ev hanımları 'Ev hanımları nasıl emekli olabilir?' Sorusuna yanıt arıyor. Konuya ilişkin bir yasa tasarı olduğu biliniyor. Peki, Ev hanımlarına emeklilik mümkün mü? İşte detaylar...

A+A-

Sigortası olmayan ev halkının kadınlarının da geleceğini garanti altına alabilmesi için ve de emekli olabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa önerisi verildi. eğer bu öneri görünen oki yakın bir zamanda yasalaşacak Öneri yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 senenini bitiren kadınlar yarar lanabilecek. Ev Hanım larının Emekli Olması İçin Meclise Kanun Önerisi verildi.

MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNULMUŞTU

Sosyal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanununda Farklık Yapılmasına Değin Kanun Önerinini TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Kanun önerisinin kabul edilip yasalaşması halinde 25 sene evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı sağlanmış olacak.

Kanun önerisinin gerekçesi olarak şu ifadeler bulundu: “Bu kanun önerisi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme olanağı olmadığı için rastgele bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir müddet sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”

25 Yıllık Evli Kalana Emeklilik Koşulları Nelerdir? 25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı Kanun önerinine göre, ev hanımlarının emekli olmasının önü açılmaktadır. Önerinin yasalaşması halinde ev hanımları da özlemini duyduğu mutluluğa erişerek emekli olabilecek. Başka bir deyişle 25 yıllık evlilere emeklilik hakkı gelecektir. Ancak, yeniden öneriye göre bunun belli koşulları bulunmaktadır. Bu koşulları 3 şekilde sayabiliriz.1) Sosyal Güvenlik Müessesesi ile rastgele bir bağ olamayacak,2)Evlilik müddetinin 25 sene ve daha üzeri olması gerekmektedir,3)Belli bir müddet sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Müessesesi ile bağın bulunmaması gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum