Yeni Başkan Recep Tayip Erdoğan yeni hükümet kabine sistemini açıkladı. Yeni kabine sisteminde yer alan 16 bakanlıktan birisi olan Tarım ve Orman Bakanlığına Ekrem Pakdemir'in oğlu Bekir Pakdemirli atandı. Bekir Pakdemirli 1973 yılında İzmir ilinde dünyaya geldi. Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doktora çalışmalarını tamamladı.

Bekir Pakdemirli gıda, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere teknoloji ve otomotiv alanlarında bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu. Bir çok şirketin kuruluş ve yönetim organizasyonu içinde yer aldı. Türkiye'nin çok önemli sanayi kuruluşlarında, halka açık gıda firmalarında üst düzey yöneticilik yaptı.

Bekir Pakdemirli uluslararası bir gıda şirketindeki üst düzey yöneticilik  ve danışmanlık hizmeti verdi.

Bekir Pakdemirli Albaraka Türk Katılım Bankası ve BİM A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyelikleri halen devam etmektedir. Sosyal sorumluluk hassasiyetiyle Tarkem Tarihi Kemeraltı A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi oldu. Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği'nin yanı sıra Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli Üyeliği bulunmaktadır. Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği üyesidir. Bekir Pakdemirli 2013 yılından bu yana Turkcell yönetim kurul üyesidir.

Bekir Pakdemirli görsel basında ekonomi tartışmalarına katılan aktif bir kişiliğe sahiptir. Bekir Pakdemirli deniz kaptanı, pilot ve amatör bir telsiz uzmanı olarak karşımıza çıkıyor. İyi derecede ingilizce bilen Pakdemirli evli ve 3 çocuk babasıdır.