Rıza Çalımbay: "Altyapılarda eğitim ve disiplin önemli"

Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, altyapıda verilen eğitimin daha fazla üstüne düşülmesi gerektiğini belirtti. Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Kariyer Günleri-1'in ilk konuğu Atiker Konyaspor’un Teknik Direktörü Rıza Çalımbay oldu.

Rıza Çalımbay: "Altyapılarda eğitim ve disiplin önemli"

Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, altyapıda verilen eğitimin daha fazla üstüne düşülmesi gerektiğini belirtti. 

Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Kariyer Günleri-1'in ilk konuğu Atiker Konyaspor’un Teknik Direktörü Rıza Çalımbay oldu. Çalımbay, öğrencilerin alkışları eşliğinde salona yardımcı antrenörü Bülent Albayrak ile girdi. Rıza Çalımbay’ın futbolculuk hayatını anlatan sinevizyonun ardından Çalımbay, öğrencilerin sorularını tek tek cevapladı. "Futbolda disiplin ve eğitim çok önemlidir. İyi futbolcuların bizden bir fazlalıkları, iş ahlakları ve iş disiplinleridir. Biz işe önce disiplinli başlarız sonra yavaş yavaş kopar gideriz. Bu konuda yabancılar bizlerden daha profesyonel” dedi.

Türkiye’de altyapının olmadığını ve önemsenmediğini söyleyen Çalımbay, "Bizde altyapıya tam anlamıyla iyi eğitim verilmiyor. Verildiğini söyleyen varsa da gerçekleri yansıtmıyor. Süper ligde iyi bir altyapı olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Sadece bizim dönemimizde Beşiktaş’ta iyi bir altyapı vardı. Eğer ben altyapı çalıştırsam öğrenciye öğreteceğim ilk şey, iyi insan olması olurdu. Saha içinde veya dışında kime nasıl davranılır onları öğretirdim” dedi.

Yabancı kuralı sorun değil

Çalımbay, "Yabancı kuralından korkmamak gerekiyor. Bizim bir kere altyapıdan oyuncu çıkarmamız gerekiyor. Artı bizim altyapının dışında yurt dışında oynayacak oyuncularımızın çok sayıda olması gerekiyor. Biz yabancı oyunculara kesinlikle karşı değiliz, ancak bir kriter konması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Saha içinde ve dışında yaşanan kötü olayları engellemek için eğitimin çok önemli olduğunu belirten Çalımbay, “Altyapıda iyi bir eğitimin alınması gerekiyor. Sporcular yetişirken eğitimli ve disiplinli olması gerekiyor. İstediğin kadar futbol oyna eğer kendini eğitmezsen antrenör olamazsın. O küçücük çocuklara zararın olur. Genç arkadaşlarımıza çok iyi şekilde eğitim verirseniz bu kavgalar olmaz. Fenerbahçe'nin Beşiktaş'la maçını seyrediyoruz birbirlerine giriyorlar. Bizler topluma mal olmuş kişileriz. Bakın Arda Turan’ın küçük bir olayı nasıl gündeme geliyor. Bizlerin topluma iyi birer örnek olmamız gerekiyor. Altyapılarda anlatırsan, güzel eğitirsen, ve disiplinli yetiştirirsen ne bu olaylar çıkar ne de herhangi kötü bir şey yaşanır” dedi.

Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu tarafından Rıza Çalmbay’a günün anısına teşekkür plaketi verildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 19:56
YORUM EKLE