1. HABERLER

  2. SGK

  3. Son Dakika Gelişmesi: SGK Erken Emekliliğin Yolunu Açtı! Milyonlarca Vatandaş Yararlanabilecek...
Son Dakika Gelişmesi: SGK Erken Emekliliğin Yolunu Açtı! Milyonlarca Vatandaş Yararlanabilecek...

Son Dakika Gelişmesi: SGK Erken Emekliliğin Yolunu Açtı! Milyonlarca Vatandaş Yararlanabilecek...

En Son yapılan düzenlemeler ile birlikte 1999 senesinden bundan önce sigorta girişi yapan kişiler erken emeklilik fırsatı yakalayabilecekler, işte erken emekliliğin ayrıntıları…

A+A-

En Son yapılan düzenlemeler ile birlikte 1999 senesinden bundan önce sigorta girişi yapan kişiler erken emeklilik fırsatı yakalayabilecekler, işte erken emekliliğin ayrıntıları…

Çalışan kişilerin hayali erken emeklilik fırsatı için SGK haberini duyurdu. Kişiler 1999 senesi bundan önce bir sigorta girişi yapmış oldukları zaman erken emeklilik fırsatı için uygun adaylar halini almıştır. Eğer 1999 senesi bundan önce bir sigorta girişi yaptıysanız 2008 yılında SGK tarafından hazırlanan bir düzenleme ile emekli olabileceksiniz. Bu imkândan bayanlar erkekler yani sigortalı olan herkes yararlanabilecek.

54 Yaşında Emekli Olmak Fırsatı

Eğer 08.09.1999 senesi bundan önce sigortalı çalışmaya başlayan bir erkekseniz temel olarak 15 senelik bir hizmet süresini doldurmuş olmanız gerekiyor. Bu süreçte 3600 gün prim ödemesi yapan erkek kişiler 55 yaşında emekli olabilecekler. Aynı şekilde aynı tarihten önce sigortalı olan bayanlar ise 15 senelik bir hizmet süresini doldurarak ve 3600 gün prim ödemesi yapmış oldukları zaman 54 yaşında emekli olabilecekler. Ancak bütün bu şartlar 31.12.2011 tarihinden önce prim gününü tamamlayan ve 1999 yılı öncesi sigortalı olan kişiler için geçerlidir.

Nasıl Erken Emekli Olunabilecek?

Eğer 08.09.1999 bundan önce bir sigorta girişi yapılmışsa ve 15 senelik hizmet süresini ve 3600 prim gününü 31.12.2011 tarihinden sonra tamamlayan erkek bireyseniz 59 yaşında emekli olunabilecek. Kadınlar ise aynı koşulları taşıdıkları takdirde 58 yaşında emekli olabilecekler. Eğer erkek yurttaşlar askerlik görevini 08.09.1999 bundan önce tamamlamışlarsa ve sigortalılarda bu süreci borçlanarak emeklilik tarihlerini yaklaşık olarak 1 sene geriye çekebilecekler.

Kişiler 1999 yılı bundan önce sigortalı şekilde çalışmaya başladılarsa daha yüksek bir prim ödedikleri için emekli maaşı konusunda avantajlı olacaklar. Eğer 1999 senesi bundan önce bir sigorta girişi yaptıysanız 2008 yılından sonrasına bir sigorta girişi yaptıysanız son düzenlemeler ile birlikte 1999 bundan önce sigortalı çalışan emekliler kadar yüksek maaş alamayacaklar.

Ancak çalışan kişilerin hayali erken emeklilik fırsatı için bu fırsatı değerlendirmek isteyen herkes değerlendirebilecek. SGK’nın bu imkânından tüm bayanlar ve tüm erkekler yani sigortalı olan her birey yararlanabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler