1. HABERLER

  2. SGK

  3. Sigortalı Girişi 1999 Yılı Öncesi Olanlara Müjde! Bu Fırsat asla Kaçmaz anında Erken Emekli Olacaksınız...
Sigortalı Girişi 1999 Yılı Öncesi Olanlara Müjde! Bu Fırsat asla Kaçmaz anında Erken Emekli Olacaksınız...

Sigortalı Girişi 1999 Yılı Öncesi Olanlara Müjde! Bu Fırsat asla Kaçmaz anında Erken Emekli Olacaksınız...

Sosyal Güvenlik Sistemimizde, belirli aralıklarla gerçekleştirilmiş olan reformlar, çağımızda uygulanmakta olan sistemin oluşmasını sağlamıştır. Bununla beraber 1999 Eylül ayı ve bundan önceki sigortalılık başlangıçları, o tarih boyunca kurumların özel

A+A-

Bu kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında ve tek çatı altında birleştirildi. Bunun yanında emeklilik için 1999 yılı bundan önce olan prim gün sayısının yanında, yaş sınırı ve sigortalılık süresi gibi ek koşullar getirildi. Bu durum 1999 yılı bundan önce sigortalılık girişleri bulunan ve o günün yasalarıyla çalışmaya başlayanlar için çeşitli hak kayıplarının ortaya çıkmasına neden oldu.

Oluşan hak kayıplarının hafifletilmesi adına yapılan çalışmalar neticesinde, 1999 yılı ve bundan önce sigortalılık başlangıcı olanlar için çeşitli avantajlar ortaya çıktı. Bunlar arasında daha yüksek emekli maaşı alabilmek, 15 senelik sigortalılık süresi ve 3600 gün prim gün sayısıyla emekli olabilme, Daha önce Bağkur sigortalısıyken çağımızda SGK sigortalısı olarak daha yüksek emekli maaşı hakkı gibi avantajlar bulunuyor.

Buna göre 8 Eylül 1999 yılı bundan önce sigortalılık başlangıcı yapmış olan kişiler, 4A, 4B ve 4C olması farketmeden 360 gün prim ödemek, 15 senelik sigortalılık süresini doldurmak ve sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaş sınırını doldurmak koşuluyla erken emekli olabiliyorlar. Ayrıca vatani görevini 8 Eylül 1999 tarihi bundan önce yapmış olan kişiler, “Askerlik Borçlanması” yolu ile sigortalılık başlangıç tarihini öne çekebiliyorlar.

Bunun yanında 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılık girişi yapmış olan kişiler, daha yüksek prim ödemesi gerçekleştirerek, daha yüksek emekli, maaşı almaya hak kazanıyorlar.

Daha önce kurum olarak Bağkur’a bağlı olan esnaflar, prim ödemelerini bu kuruma yapıyor ve emeklilik hakkını da bu kurumdan alıyorlardı. Fakat emeklilik maaşları, günün koşullarına göre bir hayli düşük kalıyordu. Günümüzde bu kişiler SGK’ya prim ödemesi yapıyor ve emeklilik hakkını da SGK’dan kazanıyorlar.

Bu durum Bağkur’luların güncel ve diğer emekli maaşları ile farkı olmayan emekli maaşı hakkı kazanmasına yola açtı ve bu konu da ki eşitsizlikte giderilmiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.