Tarçın Çayının Faydaları Ve Tarçın Çayı Tarifi

Tarçın çayı ne işe yarar? Tarçın çayı nasıl demlenir?

Tarçın Çayının Faydaları Ve Tarçın Çayı Tarifi

Son yıllarda, araştırmalar tarçının, birçok güçlü yararını ve sağlığa faydalarının etkileyici yollarını ortaya çıkarmıştır. Tarçınlı çay, bir çubuk tarçını suyla kaynatıp, tatlı ve kokulu tadıyla demlemeye bırakmasını sağlayan bir içecektir. Lezzetli ve yatıştırıcı kafeinsiz içecek olmasının yanı sıra, bu çay aynı zamanda birkaç önemli fayda da sağlayabilir. Tarçın çayı vücudunuz, hafızanız hatta rahatlamanız için bile oldukça iyi bir seçenektir.

Tarçın Çayının Faydaları

Kan Şekerini Dengede Tutar

Tarçının kan şekeri seviyeleri üzerinde güçlü bir etkisi olduğu gösterilmiştir. İnsülin; kan dolaşımından dokulara şekerin yerleştirilmesinden sorumlu olan hormondur. Ayrıca vücutta insülinin etkinliğini artırabilir ve insülin direncine karşı koruyabilir. Thames Valley University tarafından İngiltere’de yapılan bir incelemeye göre, tarçın kan şekeri seviyesini tip 2 diyabet hastalarında yüzde 29’a kadar azaltabilir.

Kalp Sağlığını Destekler

Tarçının, kalbin verimli çalışmasını sağlamak için çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığı gösterilmiştir. Kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine ek olarak, tarçın ayrıca toplam ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerinin yanı sıra trigliseritlerin de düşürülmesine yardımcı olabilir.

Anti-Kanser Özelliklerine Sahiptir

BMC Kanser dergisinde yayınlanan bir araştırma, tarçın ekstraktının, belirli proteinlerin aktivitesini değiştirerek cilt kanseri hücrelerinde tümör hücresi ölümünü uyarabildiğini gösterdi. Bir başka çalışma, benzer bulgular saptandığını belirterek bu polifenollerin izole karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Scientific Reports’da yayınlanan bir çalışma tarçın özünün, metabolizmayı hızlandırdığı ve obeziteye karşı koruduğu düşünülen bir süreç olan yağ hücrelerinin küçülmeyi sağladığını buldu.

Tarçın Çayı Tarifi

Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı tarçın ekleyip karıştırın. Tarçın çubuğu ile yapmak isterseniz, kaynar suya bir çubuk tarçın atarak 10-15 dakika beklemelisiniz. Sabahları ilk içecek olarak veya yatıştırıcı, uyku teşvik edici bir içecek olması için yatmadan önce içebilirsiniz

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 02:25
YORUM EKLE