Soğuk Algınlığı İlacından Uyuşturucu

Soğuk Algınlığı İlacından Uyuşturucu

Soğuk algınlığı ilaçları ile ilgili olarak Çekya tarafından yapılan denetlemeler ve testler sırasında 263 civarında soğuk algınlığı ilaç testleri ve ele geçirilen uyuşturucularda soğuk algınlığı ilaçlarından ele geçirilen maddeler olduğu ve bu tür ilaçların denetlemeye alındığı açıklandı. Avrupa Birliği tarafından ise jet hızında yapılan açıklamada ''ilaçları sürekli olarak izlenecek ve takip edilecek ilaçlar kategorisinde tutacağız'' yorumu yapıldı.

AB'nin ve Çekya'nın bu açıklamalarından hemen sonra gözler Türkiye'ye çevrildi. Türkiye yılda ortalama oran ile 3 milyar liralık ilaç sektörünün %25 gibi bir kısmını bu tür soğuk algınlığı ilaçlarına veriyor.

Toz İlaçlar


Toz olarak satışa sunulan ve bilindik bir markaya sahip olan soğuk algınlığı ilacının içerisindeki maddeler uyuşturucu üreticileri tarafından ayrıştırılıyor ve bunun sonucunda ilacın içerisindeki maddeye yapılan eklemeler sonrasında bir uyuşturucu halini alıyor. İlacın sıradan ve sade kullanımı ise direkt olarak uyuşturucu kullanımı benzeri etkiler göstermezken, içerisinde bulunan bu madde dolayısı ile halüsinasyon görme, uyku ihtiyacı gibi bir takım bilindik yan etkiler içeriyor. Uzmanlar bu ilacın günde sadece 1 kez tüketilmesini ve böbrek sağlığına zararlı olabilecek olduğunu belirtiyor.
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 11:51
YORUM EKLE