Sağlıklı cildin sırları

Cildimiz yazın güneş ışınlarına veya kışınsa soğuğa karşı direnmektedir. Cildimizi etkileyen daha bir sürü olay olmakta. Bunların içinde sivilceler akneler ve lekeler başımızı gerçekten ağrıtacak niteliklere gelebilir. Sivilce ve akneler zorlu birer düşman olabilir.

Sağlıklı cildin sırları

Bütün bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Selçuk Üniversitesi doktorlarından Zeynep Gizem KAYA İSLAMOĞLU cildimizle ilgili önerilerde bulundu.

SOĞUK HAVA

Kış aylarında cilt, soğuk havaya uyum sağlamaya çalışarak kan dolaşımını azaltır. Bu durum, ter ve yağ bezlerinin az çalışmasına, cildin ihtiyaç duyduğu antioksidanları almamasına sebep olur. Bunun çözümü olarak cildi nemli tutmak gerekir. Daha çok bariyer kremler kullanılması daha yararlı.

LEKELER

 Leke sorunlarında cilde rengi veren melanin maddesinin olması gerekenden daha fazla miktarda birikmekte. Peeling, cilt soyucu ürünler pek yüz güldürücü değil. Lazerler daha yüz güldürücüdür.

SİVİLCE VE AKNELER

Vücuttaki yağ bezlerinin ya da keratin salgısıyla tıkanıp mikrop ve bakteri üremesiyle oluşan infilamasyondur. Bazı ciltler akneye daha yatkındır. Genel olarak cildi temiz tutması, kişinin kendinde fark ettiği yiyecek ve içecek varsa kullanmaması gerekir. Herkeste aynı durum geçerli değil.

CİLT YAPISININ BOZULMASI

Yüzün aşırı yıkanması florasını bozabilir bu durum egzematik reaksiyonlara neden olabilir. Cilde uygun ürünler kullanılması cilt bakımı için önemlidir. Cildin bariyer yapısını bozamayacak kremler kullanılmalıdır. Tedavi olarak antibiyotikli kremler, yüz temizleme jelleri, derinin doğal yapısını sağlamak için ilaçlar, epidermis tabakasını düzenleyen yağ ve keratin tıkaçlarının temizlenmesini sağlayan ilaçlar kullanılabilmekte. En iyi sonuç için lazer tedavisi önerilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2018, 18:20
YORUM EKLE