Sağlıklı beslenme hareketli yaşam

Beslenme anne karnından başlayarak yaşamın ilerleyen dönemlerine kadar bizimle gelen bir ihtiyaçtır. Peki, bu ihtiyacın bizim için sağlıklı olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Neler yaparak bu sağlıklı hayatı devam ettirebileceğimizi Selçuk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı ARŞ. GÖR. DR. GÜLPERİ HAKLI açıkladı.

Sağlıklı beslenme hareketli yaşam

Beslenme anne karnından başlayarak çok önemlidir çünkü kronik hastalıkların temeli bu dönemlerde atılmaktadır. Anne karnında itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılırsa ilerde kronik hastalıkların görülme oranı ciddi anlamda düşmektedir. Bu da sağlıklı nesil sağlıklı toplum anlamına gelmektedir.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME

Dengeli beslenme kişinin yaşını, cinsiyetini ve aktivite durumuna göre besin enerji ögelerini vücuda yeterli ve dengeli miktarda almasıdır. Dengeli beslenme deyince aklımıza ve obezite ve şişmanlık gelmelidir. Eğer kişi tek yönlü besleniyorsa dengesiz beslenmeye tekabül eder. Dengesiz beslenen kişide obezite başta olmak üzere diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları görülme sıklığı artmaktadır.

DOĞRU BESLENMEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Doğru beslenmek için her şeyden önce fiziksel aktivite önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme temele alınmalı günlük fiziksel aktivite durumuna göre yani harcadığımız enerjiye göre besin ögelerinin alınması gerekir. Tek yönlü beslenip enerjiyi bir yerden alıp diğer yerden almıyorsa yine olumsuz sonuçlar ortaya çıkar.

YOĞUN İŞ TEMPOSU VE UZUN ÇALIŞMA SAATLERİNİN BESLENMEYE ETKİSİ

Her şeyde olduğu gibi beslenmede bir düzen içerisinde olmalıdır. Bunda en önemlisi sabah kahvaltısının düzenli yapılmasıdır. Çünkü kahvaltı yapan bireyin bilişsel performansı fiziksel aktivite gücü daha yüksektir. Dolayısıyla gün içerisinde daha verimli çalışabilir. Yoğun vardiyalı çalışanlar olarak baktığımız zaman gece çalışanların beslenme düzeninde bir takım aksaklıklar görülebilir. Bu da onların iş verimlerini olumsuz yönde etkiler.

Düzenli yaşam, uyku da sağlıklı yaşamı etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda düzensiz uyuyan bireylerin obezite başta olmak üzere kronik hastalıkları geliştirme riski daha fazla olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 07:58
YORUM EKLE