Pasif içicilik akciğer kanserine yol açıyor

Sivas Numune Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Mahmut Uçar, pasif içiciliğin akciğer kanserine yakalanma olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Pasif içicilik akciğer kanserine yol açıyor

Sivas Numune Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Mahmut Uçar, pasif içiciliğin akciğer kanserine yakalanma olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Dünyada yaygın bir şekilde görülen kanser tiplerinden birinin akciğer kanseri olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Uçar, "Akciğer kanseri, tüm dünyada erkeklerde prostat kanserinden sonra, kadınlarda ise meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür" ifadelerini kullandı.

Akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden birisinin sigara kullanımı olduğunu vurgulayan Uçar, “Hastalığın yüzde 90 sebebi sigara, tütün ve tütün mamulleri kullanımıdır. Aktif sigara içiciliğinin yanında pasif sigara içiciliği de önemli bir risk faktörüdür. Yanında sigara içen ve içilmeyen kıyaslandığı zaman yanında sigara içilenlerde akciğer kanseri gelişme riski normal insanlara göre 30 kat daha fazla olmaktadır. Akciğer kanserinin gelişiminde solunan havanın kalitesi, maden işçiliği, tünel işçiliği ve yer altında çalışma gibi sebepler rol almaktadır" şeklinde konuştu.

Hastalığın belirtisi ve tedavisi

Hastalığın belirtileri ile ilgili bilgiler veren Uçar,"Hastaların yüzde 15’inde herhangi bir şikayet olmazken, bir kısmı öksürük, nefes darlığı, kanlı balgam, halsizlik, yorgunluk ve yeme içme bozukluğu gibi şikayetlerden yakınmaktadır. Maalesef ki hastaların yüzde 15’inde erken tanı konulabilmektedir. Hastaların büyük bir çoğunluğu bize başvurdukları zaman ileri evrede kanser hastası oluyorlar" dedi.

Tanı ve tedavi ile ilgili sürece değinen Uçar, "Tanı için biyopsi işlemleri, evrelemesi işlemlerini gibi girişimsel işlemler yapıldıktan sonra hastaların ilaçla tedavisi, uygun hastada ışınla tedavi ve uygun olan hastada da cerrahi ile tedavi yapılmaktadır. Son yıllarda kullanıma giren akıllı ilaçlar ve beraberinde imminoterapi ajanların eklenmesiyle hastaların yaşam kalitesinde artış ve hastaların iyilik hallerinde iyileşme ortaya çıkmıştır" diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 19:41
YORUM EKLE