Mide Kanseri Nedir ve Belirtileri Neler

Mide kanseri en çok karşılaşılan 4. Kanser türü olarak karşımıza çıkar. Mide içine yerleşen kanserli hücrelerin lenf bezleri ve akciğer gibi organlara yayılmasıyla ortaya çıkar. Mide mukozasında oluşan kötü huylu hücrelerin etkisi ile ortaya çıkar. Ülkemizde her yıl 800 bin insan mide kanseri yüzünden ölmektedir. Mide kanseri kadınlarda daha yaygın görülür. Doğru beslenme ile mide kanserinden korunmak günümüzde mümkün hale gelmiştir.

Mide Kanseri Nedir ve Belirtileri Neler

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri oluştuğu ilk dönemde belirti vermez. İlk göze çarpan belirtisi hazımsızlık ve şişkinlik durumudur. Mide kanser hastaları etli yemeklere karşı isteksizdir. Mide kanseri geliştikçe mide bulantısı, karın ağrısı ve kilo kaybı gibi belirtiler verir. 40 yaş üstü hastalarda meydana gelen hazımsızlık ve kilo kaybı ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Mide ağrısı, hazımsızlık ve sindirim sistem bozukluğunda vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekir. Mide asit yükselmesi midede geğirmeye neden olur. Mide kanser hastaları yemek yerken kısa sürede kendini doymuş hisseder. Uzun süren bu durum kilo kayıplarına neden olur. Mide kanser hastalarının mide içinde kanamalar meydana gelir. Sürekli kanamalar hastalarda kansızlığa neden olur. Mide kanser hastalarında kan pıtılaşma oranı yüksektir. Mide kanser hastalarında şiddetli göğüs ağrısı ve nefes daralması görülür. Mide kanser hastalarında yutkunma güçlüğü ve mide bulantısı çok sık görülür. 

Mide Kanseri Kimlerde Görülür?

Mide kanserinin oluşmasında birçok unsur etkilidir. Yanlış beslenme alışkanlığı olan kişilerde özellikle mangalda pişen eti tüketenlerde, aşırı tuzlu salamura besinler tüketenlerde mide kanseri görülür. Akdeniz beslenme tipi benimseyerek mide kanserinden korunabilirsiniz. Organik taze ve meyve ve sebze tüketerek de mide kanserinden korunabilirsiniz. Sigara ve alkol tüketimi mide kanserini tetikler. Genetik faktörlerin etkisiyle de mide kanseri ortaya çıkar.

 Mide Kanseri Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhis tedavi için büyük önem taşır. Mide sorunu yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden uzman doktora görünmesi gerekir. Endeskopik yöntemlerle mide kanser tedavisi yapılır.  Endoskopi ile ışıklı kamera içinde yer alan uzun tüp yemek borusunu gözlemler. Anormal görülen yerler için biyopsi yapılır. Endoskopi dışında kontraslı grafiler ve bilgisayarlı tomografi ile mide kanseri teşhisi konur.  Mide kanserinin diğer organlara yayılıp yayılmadığını anlamak için testler yapılır. Test sonuçlarına göre tedavi yöntemi belirlenir. Mide kanserinin büyüklüğü ve yeri Bilgisayarlı tomografi ile, kanserin yayılıp yayılmadığını laparoskopik yöntemle anlaşılır. Mide kanser tipi belirlendikten sonra tedavi yöntemi tespit edilir.  Mide kanser tedavisinde multi disiplinler yaklaşım kullanılır. Tam donanımlı hastanede uzman ekip çalışması ile operasyonlar yapılır. Erken teşhis edilen mide kanseri ameliyatla düzeltilip hastanın yaşam süresi uzatılır.  Mide kanserinde tümör lenf bezlerine sıçramışsa kemoterapi uygulanır. İkinci evrede başlayan mide kanserlerinde operasyon öncesi hastaya kemoterapi tedavisi uygulanır. Mide kanser tedavisinde hipertermi adı verilen sıcak kemoterapi uygulaması yapılır. Mide kanser ameliyatı 2-5 saat arası sürer.  Operasyonla midenin bir kısmı ya da tamamı alınır. Ameliyat sonrası hastaların küçük porsiyonlarda beslenmesi ve besinleri çiğneyerek tüketmesi tavsiye edilir.

Mide Kanserinden Korunmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Mide kanserinden korunmak için beslenme alışkanlığımızı düzene sokmalıyız.  Kırmızı et, salamura besinler, çay ve tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız. Eti mangalda pişirirken derecesini iyi ayarlamalısınız. Tütsülenen et, balık ve peynirden uzak durun. Pişmemiş et tüketimi mide kanserine neden olur. Nitrat tuzları, hazır yiyecekler ve konserveler mide kanser oluşumunu tetikler. Aşırı sıcak tüketilen çay yemek borusuna ve mide mukozasına zarar verir. İçtiğimiz suda yer alan çinko ve kurşun miktarı mide kanser oluşumunu hızlandırır.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 14:44
YORUM EKLE