Kan Kanseri (Lösemi) Nedir? Lösemi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Lösemi hastalığı halk arsında kan kanseri olarak adlandırılır. Bu kanser türü kemik iliğinden kaynaklanır. Kan üreten kök hücreler kontrolsüz biçimde çoğalmaya başlar. Kemik iliğinde başlayan kanserli organlar zamanla tüm organları ele geçirir. Zamanında müdahale edilmeyen kan kanseri hastayı ölüme götürür. Olgunlaşmış akyuvarlar kontrolsüz biçimde artmaya başlar. Kan kanseri tedavisinde başarılı sonuç elde etmek için erken teşhis önemlidir. Nedeni tam olarak bilinmeyen löseminin kimyasallar ve radyasyon etkisiyle ortaya çıktığı bilinmektedir. Hedefe yönelik ilaçlar ve özel kök hücre nakli ile tedavide başarılı sonuçlar elde edilir.

Kan Kanseri (Lösemi) Nedir? Lösemi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

· Kan Kanseri (Lösemi )Çeşitleri Nelerdir?

Lösemi akut lösemi ve kronik kösemi olmak üzere iki şekilde ortaya çıkar. Aniden ortaya çıkan ve çok hızlı ilerleyen lösemiye akut lösemi denilirken, vücuda sinsice yerleşen ve yavaş ilerleyen lösemiye kronik lösemi denir. Akut lösemiler hızlı ilerlerken kronik lösemiler yavaş ilerler. Akut lösemiler tehlikeli olup erken teşhisi yapılmayan hastalar kıs sürede hayatını kaybeder.

1-AKUT LÖSEMİ: Her 5 hastadan 1inde akut lösemi görülür. Çocuklarda daha hızlı gelişir. Belirtileri ve bulguları kısa sürede ortaya çıkar. Kemik iliğinde bulunan kan hücrelerinden sorumlu kök hücreleri kontrolsüz biçimde çoğalır. Kanserli hücreler kemik iliğine yapışıp tüm vücuda hızlıca yayılır.

2-KRONİK LÖSEMİ: Akut lösemiye göre daha yavaş ilerler. Tedavisi akut lösemiye göre daha kolaydır. Bu kanser türünde olgunlaşmış olan hücreler yapması gereken görevleri yerine getirmezler. Hücreler anormal biçimde çoğalmaya başlar. Olgunlaşmış lenfositler vücudu enfeksiyonlara karşı artık koruyamaz. Kronik lösemi daha çok 60-70 yaş arası yaşlılarda görülür.

· Kan Kanserinin (Lösemi) Belirtileri Nelerdir?

Kan kanseri olan kişilerde şu belirtiler ortaya çıkar:

1- Kansızlığa bağlı solukluk, halsizlik ve çabuk yorulmaz

2- Nefes daralması

3- Bağışıklık sisteminin zayıflaması

4- Diş eti, burun ve cilt altı kanamaları

5- Toplu iğne büyüklüğünde solmayan kırmızı döküntüler

6- Gece terlemeleri

7- Yüksek ateş ve enfeksiyon

8- Kemik ağrısı

9- Boyun ve koltuk altı ve lenf bezlerinde şişlik

· Kan Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Kan kanserinin oluşmasında Viral ve genetik faktörler etkilidir. Radyasyona maruz kalan kişilerde kan kanseri görülür. Sanayide kullanılan kimyasal maddeler kan kanser oluşumunu tetikler.

Bazı kemoterapi ilaçları kan kanserini tetikler.  Down sendromu gibi genetik hastalıklar ve virüsler kan kanser oluşumunu hızlandırır. Yapılan araştırmalara göre tablet, telefon gibi cihazları uzun süre kullanmak kan kanser görülme riskini arttırdığı ortaya çıkmıştır. Hava kirliliği, gıda maddelerindeki katkı maddeleri, kimyasallar ve çürümüş gıdalar kan kanseri oluşumunu hızlandırır.

· Kan Kanserinin Teşhis ve Tedavisi

Her kanserde olduğu gibi kan kanseri tedavisi içinde erken teşhis çok önemlidir. Lösemi tanısını koymak için hastanın hastalık öyküsü dinlenir. Kan kanseri ilk aşamada fiziki muayene ile aşılmaya çalışılır. Kan sayımı için biyokimyasal inceleme yapılır. Kalça kemiğinden alınan kemik ilikleri incelenir. Kemik iliği biyopsisi ve kemik iliği sıvısı laboratuar ortamında incelenir. İnceleme sonucunda hastalık teşhisi konur.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 08:40
YORUM EKLE