Göz perdesi Katarakt

Katarakt genç yaşlı fark etmeksizin herkesin sorunu oldu.

Göz perdesi Katarakt

Kataraktın gün geçtikçe herkesin sorunu haline geldiğini belirten Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göz Hastalıkları uzmanı DOÇ.DR. ŞABAN GÖNÜL, kataraktın tedavisi ve ameliyatında dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Kataraktın oluşumu

Kataraktın saydam olan göz merceğinin(lens), kendi saydamlığını kaybetmesine yol açtığını belirten Doç. DR. Şaban Gönül: ‘’Bulanık görmeye neden olmaktadır. Mercek bulanıklaşmaya başlarsa ışınların geçişi engelleneceğinden görüş bozulabilir. Halk arasında göz perdesi şeklinde tanımlanır. Şikâyetçi olan hastaların muayene sırasında göz bebeği büyütülerek saydamlığın kesinlikle kaybedilip kaybedilmediğine bakılarak tanı koyulur. ‘’dedi.

Kataraktın nedenleri

Kataraktın birçok nedenin olduğuna vurgu yapan Şaban Gönül: ‘’En çok görülen ileri yaşlarda oluşan lensin yaşlanmasıyla birlikte meydana gelen değişikliklerdir. Bebeklerde doğuştan katarakt olabilmektedir. Bunların dışında kazalara, travmalara bağlı oluşabilmektedir. Ayrıca şeker, diğer sistem hastalıkları, uyuşturucular ve göz yaralanmaları ile birlikte de katarakt oluşabilmektedir. ‘’diyerek bu konuya dikkat çekti.

Katarakt ameliyatı ve riskleri

Kataraktı varsa ve hasta bundan şikâyetçiyse ameliyat olmasına vurgu yapan Gönül sözlerine şunları da ekledi: ‘‘Görme keskinliğinin bozulması tek ölçüt değildir. Kataraktın görsel şikâyetlerinden bir tanesi gri tonu ve renkler arasında zıtlığın kaybolmasıdır. Tümsek ya da çukurların farkına varamaması, merdiven inerken ya da eşik atlarken kaza geçirmelerine neden olabilir. Ameliyat olan hastalar için en başta göz içi iltihap(endoftalmi) riski vardır. İlk 1 hafta göz içi iltihap riski açısından önemli olduğu için doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. ’’ sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 15:54
YORUM EKLE