Eczacılar Birliği, Maske Satışlarının Reçete İle Yapılmasına Karar Verdi!

Türk Eczacılar Birliği, korona virüs salgını ile ilgili olarak maske stoklarının korumak için reçete ile yapılmasına karar verdi.

Eczacılar Birliği, Maske Satışlarının Reçete İle Yapılmasına Karar Verdi!

Türkiye'de korona virüs'ün görülmesi ve bir kişinin hayatını kaybetmesi maske satışlarında ciddi bir artış oluşturdu. Stoklarda ciddi azalma olmasından dolayı Türk Eczacılar Birliği kritik kararlar aldı. Eczacılar Birliği, 3 tip maskenin satışı için reçete zorunluluğu getirdi.

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Hakkı Gürsöz  "Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVİD-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir. Bakanlığımızca Ülkemizde COVİD-19’un yayılmasını önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

Bu kapsamda, EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise Kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 14:01
YORUM EKLE