Dünya Sağlık Örgütü: Obezite ve Sigara Arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü: Obezite ve Sigara Arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından araştırmalara konu olan kanser ve diğer sağlık sorunlarının neredeyse yarısına yakını obezite ve sigara gibi sorunlar dolayısı ile yaşanıyor. Dünyada 100.000/200 olan tanı kanser oranı 200 kişi ile ortalamaya sahip olurken Türkiye'de ise bu oran 230 kişi ile AB ve dünya ortalamasına göre çok daha fazla yüksek.

Bunun nedeni gerek gıdaların gerekli denetimlerden geçmemesi, stres dolayısı ile sigara kullanımı ve zararlı yiyeceklerin fazla tüketilerek spora yönelik olarak dünyaya oranla geride olmamız gösterilebiliyor.

Raporlar Korkuyor


Son raporlar Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye için eğer bir takım adımlar atılmazsa ve vatandaşların aynı düzeyde gitmesine izin verilir ise bu konuda dünyada azalan kanser ve benzeri obezite hastalıklarının daha fazla artabilecek olduğu tahmin ediliyor. Türk ve sporla ilgilenmeyen kişilerin geçmişten günümüze kadar yaşadıkları süre boyunca en azından bir takım egzersizler yaparak yaşamlarına hareket katmaları gerekiyor. Bu yönde her vatandaşın sigaradan ve benzeri zararlı içecek ve yiyeceklerden uzak durması Dünya Sağlık Örgütünce önerilmekte.
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 15:17
YORUM EKLE