Bağışlanan her organ kurtulan bir yaşamdır

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakil Ünitesi Birim Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu organ nakli ile ilgili bilgiler verdi.

Bağışlanan her organ kurtulan bir yaşamdır

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakil Ünitesi Birim Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu organ nakli ile ilgili bilgiler verdi.

    Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu organ naklinin tanımını tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni ve  sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesi olarak belirtirken böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, ince barsak, kalp kapağı, kornea, kemik iliği ve deri nakillerinin mümkün olduğunu söyledi.

    Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada canlıdan nakillerde  artış saptandığını ifade eden Mehmet Erikoğlu, sağkalım sonuçlarının daha iyi olması, bekleme listesinde önüne geçilemeyen hızlı artış, donör değişim uygulamalarının bu artışı etkilediğini bildirdi.  

Organ nakli ne zamandan beri gündemde?

   Organ naklinin eski çağlardan beri düşünce bazında da olsa gündemde olduğunu dile getiren Erikoğlu: “Dünya’da 1902 yılında damar anastomozu tanımlandıktan sonra daha deneysel çalışmalar başlamıştır. 1933’de Voroney başarılı olmayan bir nakil gerçekleştirmiş, 1954’de Murray ilk başarılı böbrek naklini  gerçekleştirmiştir.”dedi.

Organ nakli hastaların yaşam kalitesini arttırır

    Alternatif tedavilere göre organ nakli insan ömrünü 3 kat arttırdığını söyleyen Erikoğlu, kronik böbrek hastalığı dolayısıyla diyaliz programına alınmış bir hastanın, ülke ekonomisine yıllık maliyeti 23 bin dolardır. Nakil yapılmış bir hastada ise ilk maliyeti diyalizle neredeyse aynı düzeyde gerçekleşse de bundan sonraki yıllık tedavi maliyeti 10 bin dolara düştüğüne ve hastaların diyaliz bağımlılığından kurtularak ulaşmış oldukları yaşam kalitesindeki artışı değerlendirebilmenin imkansız, bunun bütün organ nakilleri için aynı olduğuna işaret etti.

Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi

    Tedavisi sadece organ nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarından birisidir.

    Organ nakli çalışmalarında verimliliği artırmak, adaletli organ ve doku dağıtımını sağlamak amacıyla; Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyon ve denetiminde, üniversitelerin, kamu ve özel sağlık kuruluşlarının katılımıyla, Ulusal Organ ve Doku Nakil Koordinasyon Sistemi’nin kurulduğuna değinen Erikoğlu, ülkemizde organ nakli konusunda uluslararası bilgi ve beceriye sahip bilim insanlarımız ve gelişmiş teknolojiye sahip nakil merkezlerinin bulunduğunu ve her geçen organ nakli hizmetlerinde gelişmeler kaydedilmekle birlikte nakil sayılarında henüz hedeflenen seviyeye ulaşmadığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 01:46
YORUM EKLE