Anne adaylarının dikkat etmesi gereken 7 altın kural

İnsanı havalara uçuran güzel haberi aldınız. Sizde artık bir anne adayısınız. Peki, gebelikte neler yapacağınızı biliyor musunuz?

Anne adaylarının dikkat etmesi gereken 7 altın kural

Anne adaylarının hamilelik boyunca neler yapması gerektiğini Selçuk Üniversitesi SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ EBELİK BÖLÜMÜ YRD. DOÇ.DR. HACER ALAN DİKMEN ’den öğrendik…

BESLENME

Normal şartlarda bir kadın 12-16 kilo alabilir. Eğer obez bir gebeyse daha uygun kilo alması gerekir. Obez kadın 7 kilodan fazlasını almamalı. Yeterli ve dengeli beslenmesi lazım. Özellikle kafeinli içeceklerden, sigaradan, alkolden, mutlaka uzak durmalıdır. Aynı şekilde hazır gıdaların tüketiminin de azaltılması gerekir.

GİYİM

Rahat kıyafetler kullanın. Topuklu ayakkabı ya da ayağı sıkacak ayakkabı giyilmemelidir. Çünkü son 3 aya girildiğinde vücutta ödem oluşmakta. Göğüsler büyüdüğü için destekleyen pamuklu çamaşırlar giyilmeli, aynı şekilde bütün iç çamaşırların pamuklu olmasına özen gösterilmelidir.

ÇALIŞMA HAYATI

Eğer bir sorun yoksa 37. Haftaya kadar çalışılabilir. Çalışma ortamı kendisine veya bebeğe zararlı ise iş ortamı değiştirilmelidir.

CİNSEL HAYAT

Eğer düşük riski veya idrar yolları enfeksiyonu yoksa cinsel hayatta bir kısıtlamaya gidilmemektedir. Sadece son 3 ay içerisinde cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

ÇATLAKLAR

Kilo almayla beraber oluşan bu çatlaklar zarar vermeyecek tarzda kakao yağı, argan yağı gibi ürünlerle azaltılabilir.

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Mutlaka günde 2 kez dişlerinizi fırçalamalısınız. Diş minesine zarar verecek çok sert şeylerden kaçınmalısınız. Çünkü gebelikte hormanal olarak diş kayıpları biraz daha fazla olabilmektedir. Eğer kalsiyum eksikliği varsa diş kaybını önlemek için kalsiyum takviyesi yapılması tavsiye edilir.

EGZERSİZLER

Gebe bireyde hipertansiyon ve kalp hastalığı yoksa egzersiz önerilebilmektedir. Kendisini çok yormadan yürüyüş, yüzme ve plates tavsiye edilir. Basit egzersizler olarak çömelme, duvara dayanıp çömelme, sallanma gibi hareketler yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 01:47
YORUM EKLE