Akdeniz Üniversitesi'nde Kritik Alarm!

Akdeniz Üniversitesi'nde Kritik Alarm!
Akdeniz Üniversitesi'nde yaşanan son dakika olayına göre 8 öğrencide kızamık tespit edilmesi üzerine aşı olmayan 1.500 öğrenciye kızamık aşısının tedbiren yapılmak zorunda kaldığı açıklandı. Uzun yıllardır aşı olmayan öğrenciler ise yaşanan bu durum sonrasında şaşkınlıklarını sosyal medya hesapları üzerinden ifade ederken, bazı öğrenciler ise kızamık ve aşı konusunda halkın daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini açıkladı.

Kızamık aşısı ve diğer birçok aşıyı çocuklarına son dönemde yaptırmayacak olan birçoğu eğitimsiz ailelere uzmanlar aşı yaptırılması ve bunun zorunlu hale gelmesi gerektiğini belirterek karşılık veriyordu. Gelir düzeyi düştükçe ailelerin çocuklarına aşı yaptırmama isteklerinin daha fazla arttığı bilinir hale gelirken, bu konuda sosyal medyada açılan ''aşı yaptırmıyoruz'' gruplarının eğitimsiz aileler üzerinde ciddi baskı ve soru işaretleri oluşturduğu, gelecekte Türkiye'de buna benzer vakaların daha çok görülmesinin beklendiği düşünülüyor.

İşte Akdeniz Üniversitesi Tarafından Yapılan O Açıklama


"Üniversite genelinde toplam 7 kızamık vakası daha tespit edilmiştir. İlk vakanın tespit edilmesinden sonra koordinasyon ekibi tarafından hızla olaya müdahale edilmiş, hastaların hızla tedavi süreci başlatılmıştır. Şüpheli/temaslı tüm öğrenciler tespit edilerek aşılama yapılmıştır. Yapılan etkin müdahalenin ardından 28 Mart'ta bu yana yani 1 haftadır şüpheli herhangi bir kızamık vakası tespit edilmemiştir. Şu an itibarıyla halk sağlığı açısından endişe edilecek durum olmayıp, olay kontrol altına alınmıştır. Kızamık hastaları ile ilgili teması olduğu düşünülen, daha önce aşı olmadığını beyan eden 1500 öğrencimiz gönüllü olarak aşı olmuştur" 
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 21:21
YORUM EKLE