Akciğer Kanseri ve Belirtileri Nelerdir?

Akciğerde bulunan hücre ve dokuların kontrolsüz biçimde çoğalmasıyla ortaya çıkan tümörlü hücreler akciğer kanserine neden olur. Akciğer kanseri ülkemizde en çok görülen kanser türüdür. Erken yaşta sigara kullanmaya başlayan kişilerde akciğer kanseri görülür.

Akciğer Kanseri ve Belirtileri Nelerdir?

· Akciğer Kanseri Risk Faktörleri

Akciğer kanser oluşumunda bazı guruplar yüksek risk taşır. Sigara kullanımı ve olumsuz çevresel koşular akciğer kanserini tetikler. Sigara içmeseniz bile sigara içilen bir ortamda bulunan kişilerde akciğer kanserinde yüksek risk taşır. Asbest mineraline uzun süre maruz kalmak, hava kirliliği, genetik faktörler akciğer kanseri risk guruplarıdır.  Solunum yoluyla alınan bazı kimyasallara (arsenik, berilyum, kadmiyum gibi) uzun süreli olarak maruz kalmak akciğer kanserine neden olmaktadır. Kokusuz gaz olarak bilinen radon gazı da akciğer kanserine neden olur. Verem hastaları da akciğer kanser için yüksek risk taşır.

· Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserinin birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler çoğu zaman sinsice gelişir. Aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden uzman doktora gitmelisiniz:

  1. Geçmek bilmeyen kronikleşmiş ağrılı öksürük
  2. Kanlı ve balgamlı öksürük
  3. Göğüs ağrısı
  4. Nefes daralması
  5. İştahsızlık
  6. Yorgunluk
  7. Aşırı kilo kaybı
  8. Ses kısılması
  9. Yutkunma güçlüğü

· Akciğer kanseri nedenleri nelerdir?

Akciğer kanserini tetikleyen durumlar şunlardır:

1- Sigara kullanımı ve pasif içicilik durumu

2- Genetik faktörler ( Ailesinde akciğer kanseri olanlar)

3- Asbest gazı solumak

4- Hava kirliliği

5- Geçmişte geçirilen verem hastalığı

6- Kanser tedavisi görmek

· Akciğer Kanserinde Cerrahi Tedavi

1- CERRAHİ OPERASYON ( AMELİYAT)

Akciğer kanser hastalarının % 35ine cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi müdahale kesin tedavi anlamına gelmez.  Hücre düzeyinde yayılan tümörler ameliyatla alınır. Ameliyat tedavisinin yanı sıra hastaya kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Ameliyatla kanserli hücreler temizlenir. Ameliyat sonra gözle görülemeyen kanserli hücreleri temizlemek için adjuvan tedavisi uygulanır.

2- KEMOTERAPİ

Kanserli hücreleri öldürmek için ilaçlı tedavi yöntemi olan kemoterapi uygulanır. Kemoterapi tedavisinde birden çok ilaç kullanılır. Kemoterapi yapılması planlanan hastalar, ameliyat olmuşlarsa ameliyattan sonraki 3 hafta içinde kemoterapiye başlanır.

3- RADYOTERAPİ

Akciğer kanseri tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem radyoterapi yöntemidir. Kanserli hücreleri öldürmek için yüksek enerjili ışın kullanılır. Sınırlı alanlara uygulanan bu yöntem kanser hücrelerini küçültmek ve yok etmek için kullanılır.

4- FOTODİNAMİK TERAPİ

Özel karışımlı kimyasal bir maddenin kan dolaşımına verilerek hücreler yok edilir.  Bu kimyasal madde normal hücreleri hızlıca terk ederken kanserli hücrelerde uzun süre kalır. Kanserli hücrelere lazer ışığı uygulanarak madde aktif hale getirilir.

              · Akciğer Kanseri İçin Riskli Meslekler

Bazı meslekler akciğer kanseri için yüksek risk taşır. Akciğer kanser oluşumunda yüksek risk içeren meslekler şunlardır:

1- Madenciler

2- Tersane işçileri

3- Petro-kimya işçileri

4- Plastik sanayi işçileri

5- Maden ve kaynak işçileri

6- Çamaşır suyu üreticileri

7- Batarya üretimi yapan işçiler

8- Cam ve seramik işçileri

9- Dökümhanede çalışan işçiler

10- Baca temizleyicileri

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 20:51
YORUM EKLE