11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü

11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniğinden Uzm. Dr. Ömer Faruk Akkaya, 11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı günü dolayısı ile açıklama yaptı.

Amacın bugün itibariyle bu hastalığa ve hastalar ile hasta yakınlarına dikkat çekmek olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniğinden Uzm. Dr. Ömer Faruk Akkaya, “Yaşın ilerlemesiyle artan çevresel ve kalıtsal nedenlere bağlı dopamin salgılayan hücrelerin azalmasından kaynaklanan hastalık, hareketlerin yavaşlaması ya da azalması, kas sertliğinin artması ile karakterize hareket bozukluğu, el ve ayaklarda titreme ve yürüme güçlüğü ile karşımıza çıkmaktadır. Yavaş ilerleyici nörodejeneratif (beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden) bir beyin hastalığı olan parkinsonun tanısı, klinik bulgular ile konmaktadır. Hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve nörolojik muayene ile tanısı konmaktadır. Hastalık belirtileri arasında yürümenin yavaşlaması, bir elde başlayan titreme ya da yavaşlama, ağırlaşma, vücudun öne doğru eğilmesi, yürürken bir elin sallanmaması, koku alma güçlüğü, kabızlık bulunmaktadır. Bu klinik bulgular, vücudun bir yerinde başlayarak yavaş ve sinsi şekilde ilerleyip tüm vücuda yayılmaktadır” dedi.

Hastalık Yaşlıları Vuruyor


Akkaya, hastalığın genellikle yaşları ileri seviyede olan kişileri vurduğuna değinerek, bu konuda insanların sağlıklı bir gelecek planladıklarını ancak aniden ortaya çıkan bu ve buna benzer hastalıklar dolayısı ile endişe yaşadıklarını belirtti. Bu tür hastalıkların tedavilerine yönelik her yıl daha fazla çalışma yapıldığını belirten Akkaya, bununla ilgili olarak hasta yakınlarının da oldukça zor bir süreçten geçtiğini açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 18:59
YORUM EKLE