Fahrettin Koca 1965 yılında Konya'da dünyaya geldi. Lise eğitimini Bursa Erkek lisesinde bitirdi. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde lisans eğitimini tamamladı. Tıp fakültesini bitirdikten sonra tıp doktoru ünvanını aldı. Fahrettin Koca Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı'nın' (TESA) Kurucu Başkanıdır. Vakıftan büyük destek gören Fahrettin Koca 1997 yılında Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi'ni kurdu.

Fahrettin Koca 1997 yılında kurulan Medipol hastanesinde, güçlü sağlık kadrosu ile hizmet vermeye başladı. Medipol Hastanesi TESA tarafından kuruldu. Yeni kurulan kabinenin Sağlık Bakanı olarak ilan edilen Fahrettin Koca  çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevini üstlendi. Dış Ekonomil İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığını üstlendi. Fahrettin Koca, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığını yürüttü.

Fahrettin Koca İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamladı. 1995 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerini yaptı. Türkiye'nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda önemli atılımlarda bulundu.

Fahrettin Koca bir çok kurum ve kuruluşuna üyeliği bulunmaktadır.  Türk Pediatri Kurumu başta olmak üzere Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. İyi derecede ingilizce bilen yeni Sağlık Bakanı Fahrettin Koca evli ve 4 çocuk babasıdır.