Yerel seçimlerde ittifak açıklamaları

Yerel seçimler öncesi siyasi partiler, ittifak açıklamaları ile gündeme geliyor. Bunun yanı sıra partiler adaylarını da belirlemeye devam ediyor.

Yerel seçimlerde ittifak açıklamaları

Yerel seçimler öncesi siyasi partiler, ittifak açıklamaları ile gündeme geliyor. Bunun yanısıra partiler adaylarınıda belirlemeye devam ediyor.

Hızla yaklaşan yerel seçimlerle birlikte partiler arasında ki ittifak çalışmalarında son durumlar fazlasıyla konuşulur ve tartışılır bir hale geldi. Bu kapsamda AKP-MHP ittifakına karşılık muhalefetin nasıl bir ittifak kuracağı da merak konusu haline geldi. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel konuyla alakalı olarak, ’’Sadece İYİ Parti değil; Cumhur İttifakı dışında kalan, onların dışladıkları herkes bizim ittifak ortağımızdır’’ açıklamasında bulundu.

AKP'den MHP'ye bazı illerde destek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yerel seçimlerle ilgili bulunduğu açıklamada ittifakla alakalı olarak, "Şu ana kadarki gelişmeler olumlu ve verimli, ittifak iyi gidiyor, karşılıklı jestler olabilir" diyerek AKP ile yapılan Cumhur İttifakı’nın devamlılığının altını çizdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, AKP’nin Muğla, Adana, Manisa, Mersin, Aydın ve Osmaniye’de aday çıkarmayarak yerel seçimde ittifak konusunda anlaştığı MHP’nin adaylarını destekleyeceğini söyledi.

Siyasi partilerden bazıları ise ittifak konusuna ölçülü bür şekilde yaklaştı. SP lideri Temel Karamollaoğlu seçimde herhangi bir ittifak yapmayacaklarına yönelik söylemlerde bulundu. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AK Parti’nin geride kalması için aday profilinin uygun olması durumunda CHP-İYİ Parti adayını destekleyebileceklerini  belirtti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise partisinin zor şartlar altında yola çıktığını belirterek, "Biz zor şartlara alışkınız. Ve tek başımıza gitme konusunda da herhangi bir sorunumuz yok" sözlerinin altını çizdi.  MTM’nin hazırlamış olduğu rapora göre Mart ayında gerçekleştirilecek  yerel seçimler, 135 bin 294 haberle siyaset gündeminin en çok konuşulan konusu haline geldi.

YORUM EKLE