KİT'deki taşeron işçiler kadro bekliyor

Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) çalışanı olan taşeron işçiler kadro beklemekte.

KİT'deki taşeron işçiler kadro bekliyor

Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) çalışanı olan taşeron işçiler kadro beklediklerini dile getirmişlerdi. 

KİT'de kadro bekleyen taşeron işçilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz KİT’lere kadroyu verdik. Bizden bir şey beklemeyin" şeklinde ifade  etti. Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu tepkisini değerlendirdi. Ağar Resmi Gazete'de yayınlanmasına rağmen kararın uygulanmadığını söyledi. Ağar, "100 bin civarında işçi halen kadro bekliyor. Cumhurbaşkanımızın bu konuda yeterince bilgilendirilmemiş olduğunu düşünüyoruz" şeklinde ifade etti. 

"İşçi davalarını kazandık"

Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar Ankara'da basın mensupları ile bir araya geldi. Ağar inşaat sektöründeki daralmayı ve iş kolu ilgili olan düşüncelerini paylaştı. Ağar inşaat sektöründe Temmuz 2018'de 1 milyon 805 bin olan iş kolundaki toplam işçi sayısının Ocak 2019'da 1 milyon 260 bine düştüğüne dikkat çekti. Taşeron işçilerin sorunlarınada değinen Ağar, "Önce Karayollarındaki taşeron işçileri sendikamıza üye yaptık. Daha sonra bu işçilerin muvazaalı olarak çalıştırıldığıyla ilgili davalar açtık. Davaları kazandık. Yargı kararlarının uygulanmaması üzerine mitingler düzenledik. İlk olarak 30 Nisan 2015'te 6 bin 500, bir yıl sonra da 3 bin 500 Karayollarında çalışan Yol-İş üyesi taşeron işçimiz kadroya kavuştu. Bizim bu kazanımlarımız daha sonra farklı kurum ve kuruluşlardaki 900 bin taşeron işçinin kadroya alınmasının temelini oluşturdu” ifadelerini kullandı.

100 bin taşeron kadro beklemekte

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sivas mitinginde kendisinden kadro isteyen seçmene yönelik söylediği; "Biz KİT’lere kadroyu verdik. Bizden bir şey beklemeyin" şeklindeki açıklamasına yönelik sorulan soruya Ağar, "KİT’lerde taşeron olarak çalışan işçilerin kadroya geçmesi Resmi Gazetede yayımlandı ancak uygulanmadı. 85 bin civarında buralarda çalışan arkadaşlarımız var. Karayollarında da 10 bin civarında taşeronda çalışan ve kadroya giremeyen arkadaşlarımız var. Bu da eklendiğinde kadrosunu alamayan 100 bin kişi var. Bu şunu gösteriyor ki, Cumhurbaşkanımız bu konuda yeterince bilgilendirilmemiş. Cumhurbaşkanımız bilgilendirilse çıkıp da mitingde herkese kadro verdim demez diye düşünüyorum. Umarım sonrasında bilgilendirilmiştir ve taşeronda çalışan arkadaşlarımıza kadrosunu verirler diye düşünüyoruz" şeklinde yanıtladı. 

Son olarak Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, karayolları Genel Müdürlüğü’nde taşeron olarak çalışmasına rağmen kadro alamayan işçilerin için dava açma hazırlığında olduklarını aktardı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Idris
Idris - 6 ay Önce

Devlet hastanesi yuzde 77777770 engeli sterilizasyon calisanlari ascilar soforler hbys calisanlari