HAK-İŞ'den Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı'na ziyaret

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan başkanlığındaki heyet Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Şelçuk'a ziyarette bulundu.

HAK-İŞ'den  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı'na ziyaret

HAK-İŞ gerçekleştirdiği ziyarette öncelikli olarak  KİT'ler olmak üzere kadro alamayan işciler, kadroya geçen işçilerin işkolu tespitleri, geçici ve mevsimlik işcilerin sorunları konuşuldu.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda işcilerin sorunları ve kadro meselesi gündemdeydi. Toplantıda ki konular arasında: "696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin şirketlerine geçişi yapılan işçilerin sorunları, KİT’ler başta olmak üzere kadrodan yararlanamayan bir kısım alt işveren işçilerinin durumu, yanlış işkolu tespitleri, geçici ve mevsimlik işçilerin problemleri görüşüldü." 

"Yapıcı çözüm"

HAK-İŞ adına toplantıda bulunan heyet bakanlık heyeti ile birlikte "yapıcı çözüm" arayışlarının değerlendirilmesi ve birlikte çözüm arayışlarının devam etmesi gerektiği vurgusu yapıldı. HAK-İŞ ve üye sendikaların süreçte daha aktif ve etkin rol almalaarı gerektiği belirtildi. HAK-İŞ Konfederasyonun, süreç içerisinde karşılaşılan problemlerin çözümü konusunda her türlü gayretin gösterileceği dile getirildi. Mahmut Arslan, görüşmede, Sendikalar Kanunu’nun geçici 6. maddesinin 2. fıkrasının uygulama süresinin uzatılması gereketiğini Bakan Zehra Zümrüt Şelçuk'a iletti. Arslan, ayrıca iş sağlığı ve güvenliği, kayıtdışı istihdam ile mücadele, asgari ücretle ilgili talepleri ile birlikte  kıdem tazminatına ilişkin öneri ve eleştirilerinide toplantıda dile getirdi. Arslan, Kamu toplu iş sözleşmeleri ve 696 sayılı KHK kapsamı dışında kalan ve kadroya alınmayan işçilerin çerçeve sözleşmesini de  gündeme getirdi. Görüşme bitiminde HAK-İŞ heyeti Bakan Selçuk’a gündemdeki sorunlara yönelik olarak bir çözüm raporu ilettiler.  

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 22:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adım tasotun
Adım tasotun - 10 ay Önce

Hakkımızı alın hakimizı aha geliyor seçim görüşeceğiz