Erdoğan’a Batı’dan Ambargo

TBMM’de yemin etmesinden sonra saraya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan için düzenlenen törende sadece otorite sistemiyle yönetilen ülkelerin başkanlarının olması dikkat çekti.

Erdoğan’a Batı’dan Ambargo

Batı ülkelerinin katılım tercih etmediği törende, Avrupa tarafından eleştirilen Macaristan başbakanı Orban ve cumhurbaşkanı Radev, Rusya başbakanı Medvedev, Sudan devlet başkanı El Beşir, Zambiya, Moritanya, Gabon, Cibuti ülkelerinin başkanları katıldı.

Sadece Otoriterler Geldi

22 devlet başkanının katıldığı törende, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Bosna Hersek, Bulgaristan, Sırbistan, Kosova, Karat, KKTC, Kırgızistan, Sudan, Gine, Zambiya, Ekvador, Pakistan, Somali, Gabon, Çad, Venezuela, Moritanya ve Cibuti gibi ülkelerin başkanları törene katıldı.

Devlet başkan yardımcısı sıfatıyla da Rusya, Azerbaycan, Kuveyt, Fas, Belarus, Gambiya, Kongo, Libya, Irak, Afganistan, Cezayir, Özbekistan, Senegal, Nijer, Kazakistan ve Ukrayna katılım sağladı.

İİT Katılım Sağlamadı

Saraya davet edilen uluslararası örgütlerin temsilcilerinden AGİT Sekreteri, Göç İşleri Komiseri, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, D-8, TÜRKSOY ve Türk Konseyleri katılımcılar arasında yer aldı. BM, NATO, Avrupa Konseyi ve İslam İşbirliği Teşkilatı ise Cumhurbaşkanının törenine katılmadı.

Tören Mehterle Başlayıp Dua İle Sona Erdi

Havanın yağmurlu olduğu Ankara’da törene giderken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aracına vatandaşlar çok sayıda çiçek attılar. Saraya gelirken süvariler ve mehter takımı eşliğinde gelen Erdoğan artık ötekileştirmenin bittiğini ifade etti. Diyanet başkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından dua okudu.

Erdoğan bugün Azerbaycan’ı ziyaret edeceklerini ve ertesi gün de NATO ziyareti yapacaklarını söyledi. Tekirdağ’daki tren kazası nedeniyle de halk oyunları ve lazer gösterilerini iptal ettiklerini söyledi.

“Yeni Yönetimimiz Hayırlı Olsun”

Yönetim şeklinin değişmiş oldu yeni sistem de başlamış oldu. Artık yasama, yürütme ve yargı cumhurbaşkanının elinde olacak ve bakanlıklara, valilikler ve benze üst makamlara atama yapabilecek. Erdoğan da “”yeni sistemimiz hayırlı olsun” diyerek yeni sistemin startını vermiş oldu.

YORUM EKLE