Erdoğan Yemin Ediyor

Erdoğan Yemin Ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni sistemin başlayacağı göreve başlama töreninde bugün yemin edecek.  


22 Devlet başkanı, 28 başbakan ve parlemento başkanıyla 6 uluslararası örgütün genel sekreteri katılacak. Bugün saat 16:30’da TBMM Genel Kurulu’nda yemin edecek olan Recep Tayyip Erdoğan, yemin sonrasında Anıtkabir’i ziyaret edecek ve göreve başlama törenine katılacak. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde çok sayıda devlet adamının katılacağı törende akşam yemeği daveti verilecek. Oldukça yüksek bir katılım sağlanması beklenen organizasyon için özel bir menü hazırlandı. Konuklar tören sonrası akşam yemeğinde bir araya gelecek. 

Çok Sayıda Devlet Adamı Katılacak

Göreve başlarken anayasanın 103.maddesine göre yemin edecek olan cumhurbaşkanı, çok sayıda devlet adamını ağırlayacak. Bu nedenle Ankara’da yüksek düzeyde güvenlik önlemleri alınacak. 10 bin polisin iş başında olacağı güvenlik desteklerine özel eğitimli köpekler de katılacak. Venezüella devlet başkanı Nicolas Maduro, Twitter üzerinden çok kutuplu dünyanın lideri Erdoğan’ın törenine katılacağım dedi.

CHP Yemin Törenine Katılacak Mı?

Cumhurbaşkanının yemin törenine katılmayacağını açıklayan bazı isimlerden sonra CHP ve HDP’nin yemin törenine katılmayacakları iddiaları ortaya atıldı. Bazı milletvekilleri katılmayacaklarını dile getirirken partilerden herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Ayağa Kalkmama Protestosu Yapılmıştı

Önceki oturumlarda arka dönme ve ayağa kalkmama protestosu yapılan grupla ilgili ayağa aynı tavırlar ve katılım sağlanmayacağı düşünülüyor. Bu durumun netleşeceği 16:30 saati beklenirken, CHP kanadı çarşamba günü meclis başkanı adayını açıklayacağını ifade etti. 

İlk KHK Yayınlanacak

TBMM’deki yemin töreninin ardından ilk KHK de yayınlanacak. Erdoğan’ın yeni dönemdeki politikalarının yer alacağı bu bilgiler, sonrası yeni kabinedeki yardımcılarla birlikte NATO zirvesine katılım planlanıyor. Zirve sonrası ise 13 Temmuz’da ilk kez kabinenin toplanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE