Erdoğan: "Bunlar Kürt vatandaşım kimdir YPG kimdir herhalde tanımıyorlar"

Cumhurbaşkanı, Ak Parti grup toplantısında Suriye ve Fırat Kalkanı hakkında konuştu.

Erdoğan: "Bunlar Kürt vatandaşım kimdir YPG kimdir herhalde tanımıyorlar"

Erdoğan Suriye'de kritk bir süreçten geçildiğini ve Türkiye'nin bu süreçte ilkeli tutum sergilediğini söyledi. Suriye!nin toprak bütünlüğünü konusunda kararlı olunduğunu ve bu süreçte 3 buçuk milyon mülteciye kucak açan Türkiye'nin en büyük insanı yükü üstlendiğinin altını çizdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un açıklamalarına ise  "Bu mesajı bizim kabullenmemiz, bunu yutmamız mümkün değil. Bunlar Kürt vatandaşım kimdir PKK/YPG kimdir herhalde tanımıyorlar. Hiçbir zaman PKK/YPG terör örgütleri benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz. Biz bu terör örgütü mensuplarının gereğini yapar hakkından geliriz, ister Kürt ister Arap olsun. Teröre yeni bir tarif mi geliştirdiniz? Bu konuyla ilgili olarak John Bolton çok ciddi bir yanlış yapmıştır. Bizim için PKK/YPG ile DEAŞ'ın arasında en ufak bir fark yoktur." diyerek cevap verdi.

Edoğan, Trump ile 14 Aralık'ta yaptıkları telefon görüşmesinin önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Görüşmeyle ilgili olarak "Bu görüşmede Trump'a Münbiç ve Fırat'ın doğusundaki terör örgütü ile yürüttükleri ortaklıktan duyduğumuz memnuniyetsizliği açık bir dille ifade ettim. Kendisinin bu işbirliğini DEAŞ'ın bölgedeki varlığıyla ilişkilendirmesi üzerine de bunun için PKK/PYD'ye ihtiyaçları olmadığını, Türkiye'nin mücadele yürütebileceğini ÖSO ile beraber bunu halledebileceğini de ifade ettim. Bizim bu teklifimiz üzerine Trump, kendisinin zaten Suriye'den çekilme niyeti olduğunu, DEAŞ'ın kalan unsurlarıyla mücadeleyi Türkiye'nin üstlenmesi durumunda bunu derhal yapabileceğini belirtti." dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca "Suriye meselesinde Türkiye'nin inisiyatifi arttıkça yeni yalanlar ve çarpıtmalar tedavüle sürülmeye başlandı. Türkiye'nin Suriye'deki Kürtleri katledeceği iftirasını ortaya atanlar aslında meselenin gerisindeki gerçeği çok iyi biliyorlar. Bu söylemin amacı, Suriye'deki duruma yakından vakıf olmayanların kararlarını ve uluslararası kamuoyunu etkilemektir. Hangi Kürt öldürüldü teröristten başka?" dedi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 15:55
YORUM EKLE