Cumhurbaşkanı Erdoğan affı geliyor!

Yargı Reformu Strateji kapsamındaki ilk paket olan, 39 maddelik yasa teklifinin Meclis’ten geçmesinin ardından, “Af paketi” olarak bilinen infaz ve nafaka ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı yaklaşık 30 maddelik ikinci paketin, Meclis takvimine göre Kasım veya 2020 yılı ocak ayında TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan affı geliyor!

5 ayrı paket halinde getirilmesi planlanan toplam 160 maddelik yargı paketi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasında. Erdoğan’ın onay vermesi halinde, 30 maddelik ikinci paket AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasıyla Meclis’e sunulacak.

AF YASASI NE OLDU?

Uzun zamandır gündemde kalan, hatta seçimler öncesi MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın da konuyla ilgili önemli çalışmalar yaptığı af konusuyla ilgili son dakika açıklamaları gelirken, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, ‘’Birkaç hafta içinde neticeye kavuşur’’ açıklamasını yapmıştı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de partisinin grup toplantısında bu soruya yanıt verdi. Genel olarak af yasasının ne zaman çıkacağı bilinmiyor…

BAKAN GÜL’DEN AF AÇIKLAMASI

Ak Parti Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Meclis’te gazetecilerin sorularını cevaplayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “İkinci yargı paketi Meclise ne zaman gelecek?” sorusu ile muhatap olmuştu. Gül, net bir tarih vermenin Meclis’in saygınlığına, yasamanın asilliğine olacağını savunarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’Birkaç hafta içinde neticeye kavuşur.’’ sözünü hatırlattı. Gül, Meclis’in, AK Parti Grubu öncülüğünde uzlaşıyla bu konudaki talepleri de yerine getireceğini umut ettiğini söyledi.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ NE ZAMAN GELECEK?

İnfaz düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulunan Gül, infaz düzenlemesinin yakın zamanda Meclis’e geleceğini müjdeleyerek, konuyla ilgili uzun zamandır çalışıldığını ve bu konuda da son kararın Meclis’te olduğunu kaydetti. AK Parti grubunun sorduğu sorular veya teknik hususların olduğunu anlatan Gül, bunun siyaseten verilmesi gereken bir konu olduğunun altını çizerek, toplumun rahatsız edilmemesi gerektiğini belirtti.

Bu konudaki beklentiyi de yine hakkaniyet, infaz hukuku, adalet çerçevesinde hazırlamak gerektiğini ifade eden Gül, AK Parti Grubunun da bunun üzerine çalıştığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 11:47
YORUM EKLE