CHP’de Neler Oluyor?

Muharrem İnce’nin Türkiye turuna başlaması, CHP teşkilatlarında kendine destekçi toplamasını işaret etmişti.  İddialar doğru mu çıktı?

CHP’de Neler Oluyor?

Olağanüstü kurultaya kapılarını kapatan CHP yönetimi bu sefer de Muharrem İnce ve taraftarlarının imza toplaması nedeniyle tartışmalara başladı. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “değişim” çağrısı yaptı ve tartışmalar daha fazla alevlendi.

Islak imzalı tutanakların toplanacağı ve Kılıçdaroğlu’na bir kere daha olağanüstü kurultay toplaması için teklif götürülecek eğer toplanmazsa yüzde 10 imza toplanarak olağanüstü kurultay toplanması sağlanacak.

Yerel Seçim Öncesi Değişim İstiyorlar

2019 yerel seçimleri öncesi partide değişiklik isteyen birçok teşkilat İnce’ye destek veriyor. Ancak geçtiğimiz kurultayda yeniden seçilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu bırakmaya pek de niyeti yok. Yapılan açıklamalarda her fırsatta kurultaya karşı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu ve ekibi, İnce ile karşı karşıya geldi.

CHP’nin A takımı ile yapılan toplantılarda da ne sonuç çıkacağı bilinmiyor. Çünkü kulis bilgilerine göre her seçim başarısızlığının sonunda hareketlenen parti içi muhalefet bu sefer daha çok karışacak. Özellikle parlemento seçimindeki başarısız sonrası bu hareketlilik daha da arttı ve Muharrem İnce’nin 8 puanlık artışını önüne alan parti içi bazı kişiler buna dayanarak genel başkan değişikliği istiyor. Bu da parti içi muhalefet konusundaki ekibin iştahını kabarttı, Kılıçdaroğlu’nun genel başarsızlığı Muharrem İnce’nin Türkiye turlarıyla genel başkan değişikliğine olan ihtiyacı arttırdı.

Muharrem İnce’nin Şansı Var Mı?

Daha önce defalarca başarısız olan Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında CHP seçmeni olmayan kitlenin de desteğini almıştı. Bu gelişmeler parti içinde de genel başkanlık değişimlerini gündeme getirmişti. Kılıçdaroğlu seçim sonrası yaptığı açıklamada “koltuk sevdası olan kimse partimizde olamaz” demiş, teşkilat kendisinin de aynı şekilde davranması nedeniyle Kılıçdaroğlu’nu eleştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 14:43
YORUM EKLE