Binali Yıldırım'dan Cengiz Aytmatov'un mezarına ziyaret

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Kırgızistan gezisi içerisinde ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un mezarına ziyaret gerçekleştirdi.

Binali Yıldırım'dan Cengiz Aytmatov'un mezarına ziyaret

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Kırgızistan gezisi içerisinde ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un mezarına ziyaret gerçekleştirdi. Kabir ziyaretinden sonra Manas Üniversitesinde konuşan  Yıldırım, darbe girişimini vurguladığı konuşmasında, "O gece bayrak inmedi, ezanlar dinmedi, halkın gücü tankın gücünü yendi" dedi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın Kırgızistan gezisine devam ediyor. Yıldırım başkent Bişkek’teki temasları içerisinde Çüy bölgesinde bulunan Ata Beyit Anıt mezarlığına ziyarette bulundu.  Ata Beyit Anıtı’na çelenk bırakan Yıldırım sonrasında Kırgızistan’ın sembol ismi dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un mezarına giderek dua etti ve beraberinde gelen grupla birlikte okunan Kuran-ı Kerim’i dinledi.

Yıldırım daha sonra Manas Üniversitesine ziyarete gitti. Öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Yıldırım, üniversitede yaptığı konuşmasında, "Manas Destanı bütün Türklüğü anlatan dünyanın en uzun destandır. 500 bin beyitten oluşan Türklerin hayatını, cengaverliğin, yaşamını kültürünü, geleneklerini anlatan büyük bir eserdir" söyledi.

Manas’ın Kırgızistan olduğunu belirten Yıldırım , "1995 yılından bugüne kadar binlerce genci akılla, bilgi ile eğitip ahlaklı insanlar olarak yetiştirmiş en güzel üniversitelerden biridir. Anadolu ve Orta Asya arasında gönül bağlarımızı kuvvetlendiren bir köprüdür. Bizler tarihte büyük devletler kurmuş, büyük medeniyetler inşa etmiş kadim bir milletin evlatlarıyız. 21’inci yüzyılda medeniyetimizi yeniden canlandırmak için büyük gayret gösteriyoruz. İnsanlık tarihine yeniden büyük bir medeniyet kazandırmak istiyoruz. Asya topraklarını güneş gibi aydınlatmak için 23 yıldır büyük bir gayret gösteren Manas Üniversitesine de bu sebeple önem veriyoruz." dedi.

Devletlerin ayrı olsa da gönüllerin bir olduğunun altını çizen Yıldırım, "Aramızda kardeşlik hukukumuz var. Aramızda mesafe olsa da birbirimizden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Kırgızistan’ın dünya devletler içerisinde en itibarlı yere sahip olmasını arzu ediyoruz, bunun için gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kısa ve uzun vadede yapılacakları açıklayan Yıldırım, "Üniversitenin akademik yayınlarının arttırılması, Türkiye’den daha fazla öğrencinin Manas Üniversitesine katılması, üniversite bünyesinde tıp ve hukuk fakültelerinin kurulması, fiziki teknik altyapısı hızla geliştirilen üniversitede teknopark inşa edilmesi" sözlerinin altını çizdi.

'15 Temmuz'da bayrak inmedi'

15 Temmuz darbe girişimine vurgu yapan Yıldırım, “O gece ülkemizde Cumhurbaşkanı, Başbakanı öldürmeye kalktılar. Demokrasimizi yok etmeye kalktılar. Bayrağımızı indirmeye, ezanlarımızı dindirmeye kalktılar. Ancak bayrağını, milletini, devletini seven büyük Türk milletinin şahlanışı ile alçaklar hak ettiklerim cezayı aldılar. O gece bayrak inmedi, ezanlar dinmedi, halkın gücü tankın gücünü yendi. Bu alçak FETÖ örgütünün mensuplarının bütün yalan ve iftiralarına karşı gelmiş ve onların bu iftiralarını çöpe atmış başarılı bir üniversite olarak kararlılıkla geleceğe yürüyor. Aslında dünya yazarı Cengiz Aytmatov bunları iyi tanımlamış. Diyor ki ‘O sizin gibi giyinir, sizin gibi konuşur, sizin gibi günlük hayatınızın içindedir. Yalnız milletine ihanet eder, milletin düşmanlarıyla birleşerek milletine karşı çalışır’ Bu karakter Cengiz Aytmatov’uın tanımında adı gözkamandır. Bunlar gözkaman gibidir” belirtti.

Ahıska Türklerine ziyaret 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dün de Kırgızistan’da yaşamını sürdüren Türk vatandaşlar ve Ahıska Türklerinin temsilcileriyle buluştu. Yıldırım, Ahıska Türklerine hitaben gerçekleştirdiği konuşmada, “Bizler kalpleri, gönülleri bir atan insanlarız" diyerek Ahıskalı Türkler ile Anadolu’daki Türklerin mesafeye bakmaksızın her zaman beraber olduğunu ifade etti. Yıldırım, Türkiye’nin hem Kırgızistan’da hem de Türkiye’de yaşayan Ahıska Türklerine yardımcı olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

'İstiyoruz ki dostlarımız, kardeşlerimiz aynı bedeli ödemesin'

Türkiye’nin Kırgızistan’a sunduğu bedelsiz sağlık hizmetlerinde Ahıskalı Türklerin öncelikli yer aldığını açıklayan Yıldırım, "Ahıska Türklerinden eğitim ve siyasette aktif olmalarını istedi. Yıldırım, Ahıska Türklerine zararlı akımlara karşı birlikte hareket etmeleri uyarısında bulundu.Türkiye 15 Temmuz’da alçak bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Bu darbe girişimin arkasında Pensilvanya’da bulunan FETÖ’nün başı bulunuyor. Bu örgüt o gece 251 vatandaşımızı şehit etti, 2 bin 193 vatandaşımızı yaraladı. Büyük bedel ödedik ancak ay yıldızlı bayrağımızı indirtmedik, ezanımızı dindirtmedik, alçaklara hak ettikleri dersi milletimiz verdi. Bu topraklarda bu alçak örgütün faaliyetlerinin yoğun olduğunu biliyoruz. Bunu bütün yönleriyle muhataplarımızla paylaştık. Gerekli tedbirlerin alınması konusundaki hassasiyetimizi de dile getirdik” sözlerini dile getirdi.

Bayrağımızı, dinimizi kitabımızı kullanarak alçak emellerine alet ettiklerini belirten Yıldırım, açıklamasında, “İstiyoruz ki dostlarımız, kardeşlerimiz aynı bedeli ödemesin. Bu gibi kökleri dışarıda olan hain girişimlere asla prim vermeyin. Bunlara karşı çok tetikte olmanızı özellikle istirham ediyorum. Çocuklarımızın bunlar tarafından zehirlenmesine asla müsamaha göstermeyeceğiz" dedi.

Yıldırım ve beraberindeki grup, Türk iş insanlarının ve Ahıskalıların sorunlarını konuştu. Daha sonra TBMM Başkanı Yıldırım’a geleneksel Kırgız kıyafeti giydirilerek hediyeler verildi.

YORUM EKLE