Kuruluş Osman Abdurrahman Gazi ölüyor mu?

ATV'nin reyting rekortmeni dizisi Kuruluş Osman yeni bölümünde nefesleri kesti. Peki Kuruluş Osman Abdurrahman Gazi ölüyor mu?

Kuruluş Osman Abdurrahman Gazi ölüyor mu?

Kurluş Osman Abdurrahman Gazi ölüyor mu? sorusu sorulmaya başladı.

Bu hafta Kuruluş Osman'da nefesleri kesen bir bölüm yayınlandı. Osman bey, Balgay'ı öldürecekken amcası Dündar bey geldi ve Osman Bey'e saldırdı. 

Dündar Bey ve Osman Bey ceng ederken Alişar, Osman bey yerine Dündar Bey'i yararlar.

Dündar Bey yaralı halde Abdurrahman Gazi tarafından götürülürken, Alişar baskın düzenler ve Abdurrahman Gazi'yi yaralar.

Abdurrahman Gazi'nin ölüp ölmeyeceği kesin değil. Abdurrahman Gazi rolünü oynayan Celal Al'ın diziden ayrılıp ayrılmayacağı hakkında bir bilgi yok. Fakat tarihte Abdurrahman Gazi evlendikten sonra ölüyor.

TARİHTE ABDURRAHMAN GAZİ KİMDİR?

Osmanlı beyliğinin diğer askeri şahsiyetleri olan Akça Koca, Samsa Çavuş ve Konur Alp, Akyazı, İznik ve İzmit ile meşgul olurken, Abdurrahman Gazi de İstanbul tarafındaki hisarlara akınlar düzenlemiştir. Bursa fethedilinceye kadar, Bizans sınırında uçbeyi olarak hizmetlerde bulundu.

1328 senesinde Orhan Gazi, Abdurrahman Gazi ile Konur Alp'i Aydos Kalesi'nin fethi ile görevlendirdi. Bu kalenin istihkamları çok sağlam olduğundan, kalenin fethi uzadı. Bu arada kale tekfurunun kızının gördüğü rüyadan sonra yazdığı mektup üzerine uygulanan taktik neticesinde kale fethedildi. Orhan Gazi kale tekfurunun Müslüman olan kızını Abdurrahman Gazi ile evlendirdi. Abdurrahman Gazi bundan sonra İznik üzerine akınlarda bulundu.

TARİHTE ABDURRAHMAN GAZİ NE ZAMAN ÖLÜYOR?

Abdurrahman Gazi 1329 senesinde vefat etmiştir. İsmi Eskişehir yakınında kendi adı ile anılan köyde yaşamakta, mezarı da Samandıra, İstanbul'a bağlı Abdurrahman Gazi mahallesinde bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 22:58
YORUM EKLE