İlhan Koman’ın 98. yaş gününe özel Google'den doodle! İlhan Koman kimdir?

Google İhan Koman'ın doğum gününü unutmadı. Ünlü heykeltıraş İlhan Koman Türkiye ve İsveç'te alanında bir çok çalışma yaptı.

İlhan Koman’ın 98. yaş gününe özel Google'den doodle! İlhan Koman kimdir?

Bir çok sanatcının doğum günlerini hatırlayan ve hatırlatan Google bugünde ünlü heykeltıraş İlhan Kaman'ın doğum gününü unutmadı. 

1923 Edirne doğumlu olan İlhan Kaman bir yıl İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde okuduktan sonra Heykel bölümüne geçti. Heykel bölümünde Profesör Belling'den ders alan İlhan Kaman heykeltıraş bölümünde kendini geliştirdi.

İlhan Kaman 1945 yılında Paris'e gitti ve Louvre okulu'nda öğrenimini sürdürdü. İlk kişisel sergisini 1948 yılında Paris'te açan ünlü heykeltıraş, bu sergiden sonra dünyanın birçok ülkesinde çeşitli sergiler açtı.

Bir çok önemli bienal ve sergilerin yanında, 1956, 1962 ve 1979 yıllarında Venedik Bienali, 1957'de Soa Paolo Bienali, 1966 yılında 5. Tahran Bienali, 1961 yılında Paris, Rodin Müzesinde gerçekleştirilen 2. Uluslararası Çağdaş Heykel Sergisine katıldı ve aynı zamanda hem Türkiye'de hem de İsveç'te bir çok kamusal sanat çalışmalarına bulundu.

1986 yılında İsveç'te vefat eden Koman, türk heykelinde, orta kuşağın, kalıplaşmış formu parçalamakta ve yeni arayışlara yönelmekte etkili olan üyeleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 08:19
YORUM EKLE